Caritas

Parafialna Grupa Caritas

Aktualności grupy

Filmy

ZAPRASZAMY w każdą ŚRODĘ i PIĄTEK

od godz. 17.00 – 19.00  ul. Judyckiego 4

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć naszą placówkę Caritas.

Jeżeli chcesz oddać dla naszych podopiecznych drobne, nieuszkodzone przedmioty, ubrania,

zabawki, meble, bądź wspomóc nas finansowo zapraszamy do współpracy

Jeżeli potrzebujesz pomocy Caritas zgłoś się do NAS

Jesteśmy w każdą Środę i Piątek od godz. 17.00

w miarę możliwości postaramy się pomóc Tobie i Twojej rodzinie.

Grupa została powołana dnia 15.03.1998 przez śp. Ks. Prob. Andrzeja Wieckiego. Na apel ks. Proboszcza odpowiedziało 13 osób gotowych bez wynagrodzenia służyć innym. Parafialna Caritas ma za zadanie ulżyć w znoszeniu różnego rodzaju ludzkich nieszczęść. Działa w parafii i z ramienia parafii. Nie otrzymuje funduszy z zewnątrz, tylko te, którymi dzielą się inni parafianie. W czynieniu miłosierdzia ma więc udział szeroka grupa parafian. Należą do nich ci, którzy składają ofiary do puszki Caritas w każdą ostatnią niedzielę miesiąca jak i ci, którzy przynoszą czystą i dobrą odzież czy produkty żywnościowe np. z okazji świąt.

Dodatkowo grupa Caritas stara  się pozyskiwać żywność z zapasów Banku Żywności przeznaczoną dla ubogich rejonów Unii Europejskiej.

Aktualny skład zespołu (czynni członkowie)

AGATA KOŚCIŃSKA – przewodnicząca

EWA  KONKOL – zastępca przewodniczącej

ELŻBIETA MATULEWICZ – sekretarz PZC

EWA LECZKOWSKA – księgowa

oraz: Stefania Kardaś, Irena Murawska, Teresa Kortas, Ryszarda Wendt, Hanna Lademann, Eryka Lieske,

Laura Kościńska, Danuta Busz, Marta Rekwardt, Anielia Hesse, Katarzyna Baranowska, Daniela Klebba,

Alicja Prange, Mateusz Majka

Siedziba Caritasu mieści się w Budynku Centrum im. Bpa Dominika – wejście od parkingu przy ul. 12 marca. Wolontariusze pełnią dyżury w siedzibie Caritasu w każdą ŚRODĘ i PIĄTEK  od godz. 17.00 do 19.00. Wydawana jest odzież i to wszystko co aktualnie jest na stanie. W wyjątkowych sytuacjach – stosownie do możliwości – przyznawana jest doraźna pomoc finansowa np. w formie uregulowania rachunku czy wykupienia leków.

Caritas wspiera też wyjazdy na kolonie dzieci z biedniejszych rodzin. Zawsze na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy przygotowywane są paczki dla rodzin. Produkty zbierane są w puckich marketach i w kościele.

Działania Caritas i wszystkich ludzi dobrej woli wydają się być kroplą w morzu potrzeb. Niemożność likwidacji biedy wydaje się być przygnębiająca. Jak jednak powiedział Ojciec Pio, najważniejsze byśmy dali swą cząstkę miłości. Tylko z tego będziemy rozliczeni.

Zapraszam serdecznie kolejne osoby do grupy Caritas oraz do dzielenia się z potrzebującymi.

Parafialny Zespół Caritas Puck współpracuje ze Szkolnym Kołem Caritas z Publicznego Gimnazjum w Pucku oraz z młodzieżą z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Bierzemy udział w zbiórce żywności Caritas Polska „Tak, pomagam”. Dwa razy do roku z okazji zbliżających się świąt zbieramy żywność w sklepach na terenie Pucka. Akcja ta jest już na stałe wpisana na listę Caritas Puck. W zeszłym roku w grudniu udało nam się zebrać rekordową liczbę żywności – 1907 kg.

Dzięki Skarbonką Wielkopostnym mogliśmy dofinansować wyjazd dzieci na wakacje. Po raz trzeci zorganizowaliśmy festyn  „Dzień Dziecka Z Caritasem” który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Nasi wolontariusze wzięli udział w akcji „Tornister pełen uśmiechów” wydano 50 tornistrów oraz dodatkowe przybory szkolne zakupione przez Caritas. Co roku przygotowujemy paczki Mikołajkowe dla najmłodszych podopiecznych, w tym roku wydano 200 paczek. W grudniu wolontariusze Caritas zorganizowali Wigilię dla podopiecznych, osób samotnych i bezdomnych. Były występy muzyczne i życzenia od ks. Proboszcza.

PZC Puck od trzech lat organizuje wyjazdy dla naszych seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

„Być głosem ludzi ubogich”

Cel działań: działalność charytatywna i humanitarna w zakresie potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej.

Idea Caritas: Caritas to miłość – określony rodzaj miłości – miłość bratnia, podnosząca, wspierająca, akceptująca. Do takiej miłości – pomocy względem wszystkich potrzebujących, ubogich i słabych – bez oglądania się na rasę, wyznanie, narodowość czy stopień winy – wzywa i uzdalnia chrześcijan Jezus Chrystus.

Miłość tak pojęta nie może nie stawiać wspieranemu nieodzownych wymagań, a nierzadko też obywać się bez profesjonalnych umiejętności. Jednak w pierwszej kolejności i hierarchii pozostaje proste otwarcie na zgnębioną siostrę lub brata. To jest Caritas Kościoła w najistotniejszym sensie i ona jest racją bytu organizacji, której na imię Caritas {#heart}