Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie na V tydzień zwykły

07.02.2016

 

 1. Najbliższa środa 10 lutego jest wyjątkowa: tego dnia w Kościele przypada Popielec rozpoczynający czas Wielkiego Postu a jednocześnie jest to dzień wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy z racji 96 rocznicy zaślubin Polski z Morzem.
 2. Uroczystości religijno – patriotyczne rozpoczną się na Rynku miasta o godz. 9.30 z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, licznych gości, wojska i pocztów sztandarowych z całego kraju. Po powitaniu przemarsz do Fary i ok. 10.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia w intencji Ojczyzny, Ludzi Morza i wszystkich zgromadzonych z posypaniem głów popiołem a po niej Manifestacja Patriotyczna w porcie. Z racji wizyty Pana Prezydenta na obchodach rocznicowych spodziewamy bardzo licznego udziału nie tylko oficjalnych gości ale i wiernych z bliska i daleka. Do licznego udziału zapraszam też parafian. Tym bardziej, że Pan Prezydent zarezerwował czas na spotkanie z mieszkańcami.
 3. Dzień wcześniej – we wtorek – dwie konferencje poświęcone tematyce morskiej: pierwsza w budynku parafialnym Centrum o godz. 12.00 – tam min wykład ks. prof. Jana Perszona a druga w ratuszu o godz. 13.48. Natomiast o godz. 17.00 w ratuszu koncert pieśni marynistycznych „Od Morza jesteśmy”.
 4. Msze św. w Środę Popielcową sprawowane będą o godz. 6.30, o godz. 10.00 z udziałem Pana Prezydenta, pocztów i wojska, a po południu o godz. 15.00, 17.00 i 18.30. Nie będzie Mszy św. o godz. 8.30. Intencje z tej godziny odprawimy o godz. 10.00. W Rzucewie Msza św. o godz. 16.00. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Środę Popielcową tylko wieczorem o godz. 18.15. Okazja do spowiedzi przed i w trakcie każdej Mszy św. Przypominam, że w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post – całkowite powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych. A to oznacza, że nie można udzielić żadnej dyspensy nawet z racji wizyty Pana Prezydenta.
 5. Od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu obchodzi się w Kościele kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Są to jednocześnie dni modlitw o trzeźwość.
 6. W czwartek przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. Msza św. dla chorych wraz z błogosławieństwem lurdzkim o 30.
 7. W piątek od godz. 15.00 do 16.00 w kościele naszym wystawiony będzie Najświętszy Sakrament. O godz. 15.00 wspólna modlitwa w godzinie konania a następnie indywidualna adoracja. W tym czasie można będzie skorzystać z Sakramentu pojednania. Systematyczna piątkowa adoracja i dyżur w konfesjonale to konkretne znaki włączenia się parafii w przeżywania Roku Miłosierdzia.
 8. W piątek Droga Krzyżowa: dorośli – godz. 8.00 i 18.00, dzieci szkolne – godz. 17.15, młodzież – godz. 19.15. Informuję też, że w każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa odbywa się na kalwarii wejherowskiej. Najpierw u Franciszkanów Msza św. z okazją do spowiedzi o godz. 15.00 a od 16.00 droga krzyżowa na górkach.
 9. W najbliższą sobotę o godz. 16.00 rozpoczynamy kurs przedmałżeński. Spotkania odbywać się będą przez 5 sobót w Sali na piętrze budynku Centrum.
 10. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w przyszłą niedzielę po Mszy św. dla dzieci tj. o godz. 14.10. Kazania pasyjne głosi ks. Michał.
 11. W przyszłą niedzielę 14 lutego przypada I niedziela Wielkiego Postu i odpust parafialny św. Walentego. Jest to jednocześnie druga niedziela miesiąca. Kolekta przeznaczona będzie na cele remontowe w parafii. W minionym tygodniu odbyła się kolejna komisja konserwatorska w sprawie ołtarza głównego. Na podstawie zdjętych przemalowań (można je zobaczyć za zasłoną) podjęto decyzję w kwestii kolorystyki ołtarza. Zadecydowano o powrocie do pierwotnej kolorystyki. Oznacza to, że ołtarz będzie jaśniejszy od bocznych z niebieskawą marmoryzacją. Inne wykonane prace to wymiana pieca ogrzewającego kościół – myślę, że to jest zauważalne w kościele oraz wykonane zostały schody awaryjne do budynku Centrum.
 12. Zachęcam do nabycia i czytania prasy katolickiej. W kruchcie bocznej można też nabyć modlitewniki wydane przez nasze seminarium duchowne na Rok Miłosierdzia. Tam też można odebrać skarbonki Caritas ofiarowując pierwszą złotówkę.  

Ks. Prob. Jerzy Kunca