Ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne

na Niedzielę Palmową 14.04.2019

 

 1. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Poświęcenie palm i uroczysta procesja o godz. 11.15. Rozpoczęcie na rynku miasta. Palmy można nabyć przy wyjściu z kościoła u pań z Caritas. Palmy święcimy też na pozostałych Mszach św.
 2. Dziękuję za złożone dziś ofiary na cele remontowe.
 3. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 14.00.
 4. Spowiedź z udziałem księży z dekanatu w Wielką Środę od godz. 8.00 do 9.15 i od 15.00 do 18.30 (przerwa od 16.15 do 17.00). To już ostatni termin na świąteczną spowiedź. Od czwartku rozpoczynamy uroczyste świętowanie Paschy – przejścia Chrystusa przez Mękę, Śmierć do Zmartwychwstania tzw. Triduum Paschalne. Na to świętowanie trzeba już być wewnętrznie przygotowanym. Tak więc godziny spowiedzi wyznaczamy tylko do środy. W awaryjnych jednak sytuacjach i w Triduum posłużymy w konfesjonale ale tylko okazjonalnie pomiędzy innymi zajęciami liturgicznymi przewidzianymi na te dni. Proszę więc nie zwlekać na ostatnią chwilę.
 5. W pełni przeżyć święta Wielkanocne to nie tylko wziąć udział w ogłoszeniu światu, że Pan Jezus Zmartwychwstał ale przeżywać razem z Nim mękę, śmierć i spoczynek w grobie czyli tzw. Triduum Paschalne. Rozpoczynamy je Mszą św. Wieczerzy Pańskiej w wielkoczwartowy wieczór o godz. 18.30, który zapoczątkowuje już Jezusowe cierpienie i liturgicznie przynależy do piątku. Szczytem wielkiego piątku jest Liturgia Wielkopiątkowa o godz. 18.30 przywołująca konanie na krzyżu. Drugim dniem Triduum Paschalnego jest sobota gdy Jezus spoczywa w grobie. Jest to dzień ciszy: adoracji, rachunku sumienia, niekiedy jednania z Bogiem. W polskich kościołach tę ciszę nieco mąci harmider związany ze święceniem pokarmów. Trzeci dzień Triduum to Liturgia Wigilii Paschalnej (punkt centralny świąt paschalnych) w Wielką Noc z soboty na niedzielę. U nas rozpoczęcie w sobotę o godz. 20.00. Dopełnieniem wigilii Paschalnej jest rezurekcja w niedzielny poranek o godz. 6.00.  Zróbmy wszystko by w tych Trzech Świątecznych dniach znaleźć też czas na indywidualne nawiedzenia Ciemnicy w wielki piątek czy Grobu Pańskiego w wielką sobotę nie mówiąc już o udziale w Świątecznej Eucharystii. Szczegółowy program Triduum w biuletynie parafialnym Fara.
 6. Przypominam o poście w Wielki Piątek. Na ten dzień można udzielać dyspens.
 7. Poświęcenie pokarmów w sobotę, co pół godziny, począwszy od 10.00 aż do 13.00. Przy okazji święconki przynosimy skarbonki Caritas. Można też będzie wesprzeć letnie wyjazdy dzieci z parafii ofiarą do puszki wolontariuszy Caritas.
 8. Zapisy na wyjazd młodzieży 1 czerwca do Lednicy w zakrystii lub u katechetów.
 9. W najbliższym tygodniu biuro parafialne czynne tylko do czwartku i to jedynie w godzinach przedpołudniowych.
 10. Puszka na kwiaty do Grobu Pańskiego jest wystawiona na ołtarzu Matki Bożej.
 11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. Są tam też rodzinne świece na stół wielkanocny tzw. paschaliki. prob. Jerzy Kunca

PROGRAM

DZIEŃ MĘKI I ŚMIERCI (od czwartkowego wieczoru do Liturgii Wielkiego Piątku)

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 18.30 – rozpoczęcie Triduum

Pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i czuwanie przy Chrystusie cierpiącym.

Program czuwania przy Chrystusie cierpiącym w wielkoczwartkowy wieczór:

po Mszy św. Gorzkie Żale (3 części)

indywidualne czuwanie do godz. 22.00

Program czuwania przy Chrystusie cierpiącym w Wielki Piątek

godz. 6.00 – wznowienie czuwania

godz. 8.00 – jutrznia (teksty będą przygotowane)

godz. 10.00 – czuwanie dzieci klas I-VI szkoły podstawowej

11.00 – czuwanie młodzieży klasy VII i VIII oraz III gimnazjalnej

14.00 – droga krzyżowa na zewnątrz wzdłuż zatoki.

15:15 – Nowenna do Miłosierdzia Bożego – pierwszy dzień

17.15 – Tajemnice bolesne różańca

17.45 – Gorzkie Żale – 3 części

godz. 18:30 – Liturgia Wielkopiątkowa.

DZIEŃ SPOCZYNKU W GROBIE (od piątkowego wieczoru do Wigilii Paschalnej) Po zakończeniu Liturgii Wielkopiątkowej przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego i adoracja do północy a w sobotę od 6.00 do 20.00). W tym czasie jest też w kościele wystawiony krzyż, który wierni ze czcią całują dziękując Chrystusowi Panu za zbawienie.

Program czuwania przy Grobie w Wielki Pątek:

21.30 – Godzina Czytań z Wielkiego Piątku (tekst będzie przygotowany)

22.00 – 23.00 – Czuwanie młodzieży

23:00 – 24.00 – czuwanie Żywy Różaniec i Różaniec Rodziców za Dzieci.

Katolików w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – nie spożywamy potraw mięsnych  i ograniczamy spożycie innych potraw.

Program czuwania przy Grobie w Wielką Sobotę:

6.00 –wznowienie czuwania – adoracja indywidualna

8.00 – jutrznia (tekst będzie przygotowany)

10.00 – 14.00 – poświęcenie pokarmów co pół godziny a później adoracja indywidualna

15:00 – Nowenna do Miłosierdzia Bożego – drugi dzień nowenny

15.30 – 20.00 – adoracja indywidualna. Post w Wielką Sobotę jest zalecany ale nie jest obowiązkiem.

WIELKANOC–Noc Paschalna–noc Zmartwychwstania i dzień ukazania się Chrystusa.

Wigilia Paschalna o godz. 20.00 w noc z soboty na niedzielę. Jest to wyjątkowa i jedyna w roku uroczystość z bogactwem symboli liturgicznych, Słowa Bożego i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych (przynieśmy świece lub rodzinne paschały).

Procesja Rezurekcyjna we wczesny niedzielny ranek o godz. 6.00. Gromadzimy się przy Grobie Pańskim od godz. 5.30. Feretrony i chorągwie niech czekają na rozpoczęcie procesji w kruchcie kościoła. Pamiętajmy, by je wcześniej ozdobić. Procesja rezurekcyjna jest ogłoszeniem światu, że grób jest pusty a Jezus zmartwychwstał. Zabierzmy na procesję książeczki do nabożeństwa. Po procesji Msza św. w koncelebrowana.

Pozostałe Msze św. w Wielkanoc  jak w każdą niedzielę. Zakończenie Triduum.