Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie

XXIX niedziela zwykła 18.10.2020

 

 1. Dziś niedziela misyjna. Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na misje.
 2. Zaplanowany na dziś Rejonowy Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła musieliśmy odwołać ze względu na zewnętrzną sytuację.
 3. Druga fala epidemii zatrzymała wielu parafian w domu. Informuję, że ks. bp. Jacek udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 15 listopada dla starszych i chorych oraz ich opiekunów a także dla służby zdrowia. Dyspensa więc nie obejmuje wszystkich. Msze św. z naszego kościoła są transmitowane „na żywo” poprzez stronę parafialną oraz kanał „You Tube”. Włączając Mszę św. „na żywo” zróbmy wszystko by w niej uczestniczyć jak w kościele, odsuwając inne czynności na później.
 4. Czasowo zawieszamy spotkania w salkach dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania. Nie zawieszamy jednak obecności dzieci i młodzieży na niedzielnej Mszy św. tym bardziej, że funkcjonuje szkoła i spotkania kulturalne organizowane przez stowarzyszenia. Niech katecheza szkolna a w kościele różaniec oraz niedzielna Msza św. będą formą kontynuacji przygotowania do I Komunii i do Bierzmowania.
 5. Spotkanie z rodzicami kandydatów do bierzmowania dziś po Mszy św. o godz. 18.30 w kościele.
 6. Im trudniejsza jest sytuacja zewnętrzna tym bardziej zachęcam do modlitwy różańcowej wspólnej bądź indywidualnej. Przypominam różaniec w kościele codziennie o godz. 8.00 i 18.00. Dzieci na różaniec zapraszam od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Proszę, by przyjść choćby 2 razy w tygodniu ale z kimś dorosłym, by rozmieścić się po całym kościele. Kandydaci do Bierzmowania podobnie – przyjdą (z dorosłym opiekunem) 1 raz w tygodniu o godz. 18.00 na różaniec do kościoła – najlepiej w dzień wyznaczonego dotychczas spotkania lub inny.
 7. Zawieszamy też w parafii spotkania w salkach dla grup skupiających dzieci i młodzież oraz osoby starsze.
 8. W czwartek w liturgii wspomnienie św. Jana Pawła II wielkiego orędownika prawa do życia nienarodzonych. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny ma orzec czy ustawa zezwalająca na uśmiercanie dzieci nienarodzonych u których podejrzewa się wady chorobowe jest zgodna z polską konstytucją. Od tygodnia w różańcu prosimy o światło Ducha świętego i odwagę dla sędziów Trybunału. Natrętnie sugerowana aborcja przez tych co przysięgali leczyć a nie uśmiercać wzbudza lęk w wielu rodzicach i spycha w kierunku którego nie chcą. Niezgodność ustawy z konstytucją( zresztą wielce prawdopodobna) ocaliłaby wiele ludzkich istnień a także wiele sumień.
 9. Za dwa tygodnie dzień Wszystkich Świętych. Za tydzień podamy, czy w tym roku na cmentarzu przy grobach najbliższych modlić się będziemy indywidualnie czy wspólnie. Przy tej okazji przypominam, że każdy grób po upływie 20 lat musi mieć prawnego opiekuna. Jeśli grób ma być zachowany to po 20 latach od pochówku należy zgłosić się do biura parafialnego w celu ustalenia opiekuna grobu i przedłużenia rezerwacji na następne lata. Groby bez przedłużonej rezerwacji – zwłaszcza gdy minęło już wiele lat, są systematycznie przekazywane tym, którzy szukają miejsca pochówku. Staramy się być tu delikatnymi i najpierw stawiamy tabliczkę „grób do likwidacji” albo gdy znamy opiekunów a jest zaległość wysyłamy informację. Jeśli nie ma odzewu likwidujemy. Opiekowanie się grobem bez oficjalnego zalegalizowania tego faktu w biurze parafialnym nie chroni przed likwidacją i nie uprawnia do automatycznego przejęcia miejsca. Informujemy też, że opiekun nie może odsprzedać miejsce komuś innemu – może jedynie zrzec się praw do miejsca na rzecz innego. Od prawie roku cmentarze nasze obejmuje wyszukiwarka grobów GROBONET. Jest dostępna na stronie parafialnej w zakładce „Cmentarze”. Tam można znaleźć informacje o statusie grobu. Tam też jest instrukcja jak przedłużyć rezerwację drogą internetową bez przychodzenia do biura. Osoby starsze, które zwykle załatwiają sprawy osobiście w biurze niech się nie obawiają likwidacji grobu nawet gdy jest termin nieco przekroczony i niech przyjdą dopiero gdy pandemia nieco ustąpi. Dziękuję też tym, którzy ponownie wykorzystują znicze dokupując tylko wkłady. Są lepszymi ekologami niż ci wrzeszczą na ulicach czy przywiązują się do drzew. Miejmy też umiar w ilości zniczy. Proszę też o segregację śmieci na cmentarzach, bo z tym związane są koszty. Za wywóz śmieci z cmentarzy w samym tylko listopadzie zapłacimy 16 tysięcy zł i to o ile będą one segregowane.
 10. W tym roku ze względu na zewnętrzną sytuację wypominki (roczne i listopadowe) nie przyjmujemy w biurze ani w sklepiku ale poprzez internet lub w kopertach w dniu 1 listopada przed Mszami św. Natomiast intencje zbiorowych Mszy św. za zmarłych można będzie wrzucać wraz z ofiarą przed tą Mszą, która będzie ogłoszona jako zbiorowa. Można także internetem. Nr konta jest na stronie parafii (oraz biuletynie FARA).
 11. Za tydzień w niedzielę zmiana czasu. Pamiętajmy o cofnięciu zegarka.
 12. Przypominam, że panie z Caritas swój dyżur pełnią w budynku plebanii obok biura w każdą środę od godziny 9.15 do 10.00. Za tydzień zbiórka do puszek Caritas.
 13. Prasa katolicka w kruchcie bocznej kościoła: Gość Niedzielny, Biuletyn FARA.

Ks. Prob. Jerzy Kunca