W drodze do „FATIMY” – 16.10.2021 r.

Prawie pięćdziesiąt osób – kilka pokoleń; dzieci, młodzież – m.in. kilku przedstawicieli kandydatów do bierzmowania, rodziny seniorzy, ministranci, ksiądz i siostra zakonna – wyruszyli autokarem w sobotnie, słoneczne popołudnie z modlitwą i śpiewem na ustach.
Pierwszym etapem było dotarcie Sanktuarium w Lesie Piaśnickim, gdzie uczestnicy nawiedzili kwatery Pomorzan i chorych przywiezionych i pomordowanych przez Niemców w 1939 r.
Wspólna modlitwa „Litanią do Gdańskich Męczenników” w intencji naszej Ojczyzny oraz zapalenie przez młodzież symbolicznych biało-czerwonych zniczy rozpoczęło wspólną drogę w kierunku grobu błog. Alicji Kotowskiej. Tam część uczestników pomodliła się jeszcze w intencji dzieci, młodzieży i rodzin naszego regionu. Również i tutaj młodzież pozostawiła „biało-czerwone światełko”.
foto: ks. Grzegorz Błasiak
Po tym wszyscy spotkali się w autokarze i wyruszyli do centrum Wejherowa, do jednego z najpiękniejszych obiektów w tym mieście.
Tam przy niemal pełnej widowni obejrzelismy nowy film fabularny pt. „Fatima” w reż. Marco Pontecorvo.
Były chwile zadumy, łzy ze wzruszenia ale także i niejedna okazja do uśmiechu.
tekst: ks. Grzegorz Błasiak
Na poniższych zdjęciach (autorstwa: <zewn.> „Damian mar.2021”  i <wewn.> „Marek Barański maj 2013”) można zobaczyć, jak prezentuje się bryła budynku Filharmonii Kaszubskiej na zewnątrz oraz wewnątrz.
Więcej o tym filmie w opisie ze strony dystrybutora:

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan.

W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu.

Specjalnie skomponowany do filmu utwór śpiewa ANDREA BOCELLI.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych.  Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła.

Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.