13/14 września: "Sanktuaria Kielecczyzny" – "Polska po Krzyżem"

13 i 14 września odbyła się Autokarowa Pielgrzymka po Sanktuariach Kielecczyzny.
Wcześnie rano w piątek połączone grupy naszej parafii (św. Ap. Piotra i Pawła) oraz św. Jana z Kęt (Rumia Janowo) wyruszyły autokarem w rejon najstarszych polskich gór, okalanych przez piękne miasta i wioski z niezwykłymi zabytkami i sanktuariami.
Zgodnie z programem odwiedziliśmy najpierw Polską „Ostrą Bramę” w Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej, uczestnicząc we Mszy św. i na koniec nawiedzając kaplicę z koronowaną kopią obrazu Pani Ostrobramskiej. Potem zwiedziliśmy klasztor OO. Cystersów w Wąchocku i w końcu dotarliśmy do Kałkowa-Godowa. Tam weszliśmy na miejscową Golgotę (z pięknym punktem widokowym na pobliskie Góry Świętokrzyskie i sztuczny zalew) oraz do Sanktuarium MB Bolesnej Krl. Polski.
W sobotę rano po śniadaniu udaliśmy się „asfaltowym” szlakiem ku Łysej Górze (595 m.n.p.) – na odpust w Sanktuarium Relikwii Krzyża Św. Po uroczystej Eucharystii i zwiedzeniu muzeum udaliśmy się do Kielc, by chwilę spędzić w przepięknej Katedrze i pomodlić się m.in. przy cudami słynącym wizerunku MB. Łaskawej, patronki Kielc. Po obiedzie wyruszyliśmy w rejon lotniska k/ Włocławka, gdzie – bardzo szczęśliwi dotychczasowym przebiegiem i piękną pogodą – wzięliśmy udział kilka godzin w narodowej akcji modlitewnej „Polska pod Krzyżem”.
Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, że warto wyruszyć w imię Boże na pielgrzymi szlak!
teks i foto: ks. Grzegorz Błasiak