PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ, 16-23.11.2019

Dzień I   16.11.2019 
Sobota

Po wylądowaniu samolotem w Tel Awiwie, w drodze do Galilei wizyta w Hajfie, mieście z portem i dzielnicami malowniczo położonymi na stokach Góry Karmel. Widok na Ogrody Bahaitów oraz Morze Śródziemne.
Po Mszy św. w kościele NMP Karmelu (k./ Groty Eliasza) nastąpił przejazd do Kany Galilejskiej i zwiedzanie. Po kolacji był czas na prawie godzinny spacer po Betlejem w dzielnicy zakwaterowania.
Niesamowitą niespodzianką było wieczorny wyjazd międzymiastowej (między diecezjalnej) grupy polskich kibiców na mecz eliminacji ME reprezentacji Izraela i Polski w piłce nożnej.  Na początku spotkania, po naszym kilkudziesięciosekundowym śpiewie: „Róg, róg, róg, gol, gol gol …” Polska objęła prowadzenie już w 4 min. meczu!!! Ostatecznie przy żywiołowym dopingu ok. 3 tyś polskich kibiców obecnych na Stadionie Narodowym w Jerozolimie Polacy wygrali 2:1 i przypieczętowali awans do Finałów MU 2020 (przeniesione z powodu pandemii koronawirusa na 2021 r.)

Dzień II   17.11.2019 
Niedziela

Msza św. niedzielna w klasztorze przy pustelni św. Jana Chrzciciela (na zboczu góry między Ain Karem a Jerozolimą). Przed południem grupa nawiedziła grotę narodzenia i kościół św. Jana Chrzciciela w Ain Karem.
Po południu była niedługa wizyta w Muzeum Historii Holocaustu Yad wa-Szem. Późnym popołudniem, po 3,5-godz. oczekiwaniu nawiedzenie Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Bazylice Narodzenia w Betlejem.

Dzień III  18.11.2019 
Poniedziałek
Przed południem zwiedzanie Góry Oliwnej: miejsce (kaplica) Wniebowstąpienia Pana Jezusa (obecnie to meczet) i kościół Pater Noster, wspólne zdjęcie na tle panoramy Starego Miasta (Jerozolimy) i zejście w dół. Msza św. w kościele Dominus Flevit i wejście do Ogrodu Oliwnego (oraz Bazylik Agonii).

Po południu Syjon Chrześcijański – modlitwa w Wieczerniku … w Bazylice Zaśnięcia NMP. Po wyjściu na pobliską ulicę przejście (kilkaset metrów) na teren cmentarza żydowsko –chrześcijańskiego, gdzie znajduje się POLSKI CMENTARZ WOJENNY z II WŚ, z pięknym obeliskiem z 2006 r. Ostatnim miejscem było wejście do kościoła św. Piotra „In Gallicantu” – gdzie zgodnie z tradycją św. Piotr zaparł się Jezusa.

Dzień IV 19.11.2019  
Wtorek
Czwarty dzień był czasem wyjazdu na pustynię, zakupów i rekreacji. Z Betlejem i Jerozolimy droga wiedzie przez Pustynię Judzką, gdzie można spotkać potomków Beduinów i z bliska zobaczyć wielbłądy. U podnóża Góry Kuszenia można było zaopatrzyć się w miejscowe specjały.

W starożytnym mieście Jerycho grupa uczestniczyła we Mszy św. a potem udała się nad Jordan, by w miejscu chrztu Chrystusa odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne. Po tych duchowych przeżyciach popołudnie spędziliśmy nad Morzem Martwym, które położone jest w największej na świecie depresji.

 Dzień V  20.11.2019 
Środa
Zwiedzanie Jerozolimy – cd. Przyjazd rano do bazyliki Grobu Pańskiego na Starym Mieście. Golgota – miejsce ukrzyżowania Chrystusa. Grób Pański (wewnątrz kaplicy pod wielką kopułą Bazyliki). Po Mszy św. w jednym z kościołów w pobliżu Via Dolorosa na terenie Dzielnicy Muzułmańskiej grupa odprawił nabożeństwo Drogi Krzyżowej dochodząc znowu do Bazyliki Grobu Pańskiego. Po południu nastąpiło przejście przez Dzielnicę Żydowską Cardo do Ściany Płaczu (Ściany Zachodniej Świątyni Heroda).
Dzień VI  21.11.2019  
Czwartek

Wyjazd z Betlejem do Nazaretu. Zwiedzenie Bazyli Zwiastowania NMP, kościoła św. Józefa, Msza św. w małym kościółku …(dawnej synagodze).
Po południu wjazd busami na Górę Tabor (Góra Przemienienia) i nawiedzenie Bazyliki oraz przyległych obiektów. Nocleg w Nazarecie.

Dzień VII  22.11.2019 

Piątek
Przyjazd rano nad Jezioro Galilejskie, gdzie często przebywał i nauczał Jezus. Góra Błogosławieństw i Bazylika. Przyjazd do przystani k. Magdali i 1-godz. rejs statkiem. W ramach obiadu degustacja ryby św. Piotra. Potem przejazd do Kafarnaum i zwiedzanie starożytnych ruin oraz obecnych budowli. Wspólne zdjęcie przy pomniku św. Piotra Ap. i kościoła nad odkrytymi pozostałościami jego domu, gdzie mieszkał także Jezus. Po południu przejazd do Tabghy. Msza św. polowa w ogrodzie naprzeciw kościoła Prymatu św. Piotra. Ryby widoczne na dwóch fotografiach w wodzie tuż przy linii brzegowej pobliskiej plaży.
Późnym popołudniem wyjazd na lotnisko w Tel Awiwie celem powrotu do Polski.


Dzień VIII  23.11.2019 

Sobota

Przylot do na lotnisko do Gdańska-Rębiechowa i powrót zamówionym autokarem nad Zatokę Pucką.
tekst/foto: ks. Grzegorz Błasiak