Adwentowe czuwanie 12’2022

  1. Roraty i spotkanie ze św. Mikołajem w puckiej Farze – 6.12 '2022
  1. Rycerze Niepokalanej z Puckiej Fary wśród oliwskich „światełek” -14.12 '2022

„Światełka, światełka…”

Maryja!

            Wędrując w Adwencie ze światełkami wytrwale czekamy, aby „ Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.”(J 1,9). Niełatwe to oczekiwanie, a jednak radosne! I chociaż przepełnione tęsknotą za Oczekiwanym, to jednocześnie pełne Wiary, Nadziei i Miłości.

            W mroźny, środowy wieczór, 14 grudnia 2022r., rycerze i rycerki  z Dziecięcej Wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej „zawędrowali” w swoim wspólnotowym adwentowym czuwaniu do Matki Bożej Oliwskiej.

 Pani Oliwskiej pokłoniliśmy się wraz z modlitwą w Jej przepięknym, zabytkowym feretronie. Poznaliśmy też cząstkę historii prastarej katedry – Kaplicę Polską, o której opowiedział nam ks. Wojtek. Wielką niespodzianką było zaproszenie nas do wejścia na chór, gdzie mogliśmy zobaczyć z bliska, i nawet dotknąć, sławne Organy Oliwskie (zapewne nie każdy ma taką sposobność J) a jako że trwaliśmy w tygodniu po Niedzieli Laetare, ku naszej radości bardzo życzliwy pan organista „ożywił” niektóre elementy instrumentu. Tak więc poruszyły trąbkami, puzonami i dzwonkami dostojne Anioły, zawirowały słońca i gwiazdy. Taka maleńka próba nim wybrzmi radosne „Bóg się rodzi!”… ? J

             Opuściliśmy wypełnioną modlitwami zanoszonymi tu do Pana Boga od siedmiuset prawie lat świątynię, aby przejść do sąsiadującego z nią, wypełnionego w tym czasie blaskiem, Parku Oliwskiego. Tysiące srebrnych, złotych, niekiedy kolorowych światełek utworzyły piękną świetlną bramę, tajemniczy tunelarmadę żaglowców, królewskiego pawia. Podświetlone zostały też okazałe drzewa, rośliny i główne aleje a skrzący się śnieg dopełniał wrażenia baśniowości.

            Ale że każda, najpiękniejsza nawet baśń, ma swoje zakończenie ( zawsze dobre J ) tak i nasze  wędrowanie znalazło swój słodki finał przy kubku gorącej czekolady w jednej z oliwskich kawiarni. Czas wracać do domu, aby móc następny dzień, wciąż jeszcze adwentowy, rozpocząć od porannego roratniego czuwania wraz Matką Bożą w Jej puckiej figurze i w puckiej wiekowej farze, niosąc w dłoniach rozświetlone lampiony i mając otwarte serca.  Czekamy… Czuwamy…

„W kościele lampka czerwona płomykiem modli się

a iskra w nas zapalona wciąż Bogu świecić chce”

Dziecięca Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej  wraz z opiekunami