Majówka z O.Pio – Międzyparafialna Pielgrzymka Autokarowa, 4 maja 2019 r

4 maja 2019 r. po rannej Mszy św. pielgrzymi z par. pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku oraz okolic zajęli miejsca w nowoczesnym autokarze i wyruszyli do Rumi – Janowa. tam przywitali Grupę Modlitewną Ojca Pio z par. pw. św. Jana z Kęt, biorącą również udział w opisywanej Pielgrzymce.
W drodze do Elbląga przewodnik, ks. Grzegorz przedstawił aktualne sprawy organizacyjne oraz zarys informacji historycznych o Elblągu i regionie. Pierwszą część modlitewną – tajemnice radosne różańca świętego – poprowadziła P. Grażyna Pieżgalska z mężem oraz wybrani  przedstawiciele Janowa.
To portowe miasto szybko wzbudziło szczery podziw pątników – pięknie odbudowywana starówka, oraz czyste i zadbane sąsiednie dzielnice robią bardzo dobre dobre wrażenie. Szczególnie godna polecenia jest panorama miasta, oglądana z najwyższego dostępnego poziomu widokowego katedralnej wieży (wejście na taras (gratis) – 67 m. wys. wzgl.) jak również sama wyremontowana katedra, zarówno ze starymi zabytkami, jak i „nowościami”, m.in. kaplicą z relikwiami bł. Karoliny Kózkówny.
Po przerwie „kawowej” wyruszyliśmy do Fromborka, również  poświęcając część czasu na modlitwę za wst. O.Pio oraz przybliżenie najważniejszych informacji hist.-relig. n/t nawiedzanych miejsc. W mieście Mikołaja Kopernika nasza grupa najpierw udała się do Muzeum w Szpitalu św. Ducha. Potem przeszliśmy do Bazyliki Katedralnej, gdzie wysłuchaliśmy prezentacji jednych z najwspanialszych organów piszczałkowych w Polsce oraz zwiedziliśmy jej wnętrze.
Ze względu na trwające przed Fromborkiem liczne prace drogowe, grupa wcześniej wyjechała z Fromborka, udając się do portu w Tolkmicku. Stamtąd wypłynęliśmy („tramwajem wodnym”) do Krynicy Morskiej po „rozbujanych” wodach Zalewy Wiślanego. Po ostatniej wspólnej „sesji zdjęciowej” w porcie i przystani promowej, każdy mógł zamówić dla siebie ciepły posiłek w jednym z miejscowych zajazdów lub barów.
O godz. 19.00 wszyscy uczestnicy ponownie zasiedli w autokarze. Kierowca, P. Jarosław, wprawną ręką prowadził pojazd malowniczym szlakiem wzdłuż Mierzei Wiślanej, Żuław i nową drogą szybkiego ruchu S7 z powrotem – na trójmiejską obwodnicę i dalej przez Rumię – Janowo aż do Pucka.
tekst i foto: ks. Grzegorz Błasiak