MORSKA PIELGRZYMKA RYBAKÓW

MORSKA PIELGRZYMKA RYBAKÓW NA ODPUST ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W PUCKU, 29 czerwca 2013r.

Organizatorzy: Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, Urząd Miasta i MOKSiR w Pucku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Puck
 

PROGRAM:

Port rybacki w Pucku

11.oo –  wypłynięcie kutrów z portu rybackiego- spotkanie z pielgrzymami na wodach Zatoki Puckiej

11.15 nabożeństwo na zatoce w intencji rybaków

12.15 powrót kutrów

12.3o msza św. z udziałem Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia – ołtarz polowy przy farze

14.3o-16.45 – Zielona Plaża – występy muzyczne, zespół White Room

17.oo port rybacki – pożegnanie pielgrzymki rybackiej 

 

Ta niezwykła pielgrzymka odbywa się nieprzerwanie od 1981 roku. W odpust świętych apostołów Piotra i Pawła, czyli około 29 czerwca, na Zatokę Pucką wypływają dziesiątki udekorowanych łodzi i kutrów z rozśpiewanymi rybakami. 
 
Morska Pielgrzymka Rybaków rusza po porannej mszy w kościele w Kuźnicy. Łodzie mniej więcej w połowie drogi są witane przez łodzie rybaków z Pucka. Pielgrzymi po krótkiej modlitwie na morzu płyną do małego portu rybackiego u stóp puckiej fary, gdzie odprawiana jest msza święta.
 
 
Tradycja pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami.
 
W 1922 roku oddano do użytku linię kolejową z Pucka do Helu, zwyczaj morskiego pielgrzymowania zaczął wówczas zanikać.
 
Do reaktywowania tej tradycji doszło w 1981 roku z inicjatywy Aleksandra Celarka – znakomitego żeglarza, szkutnika i żaglomistrza, który jest także inicjatorem regat starych rybackich łodzi żaglowych Kaszëbsczi Bôtë pód Żeglami. Zainspirowała go wiadomość o odbywającej się w Brazylii rybackiej pielgrzymce Amazonką. Wkrótce po podjęciu decyzji, pierwsza powojenna pielgrzymka rybaków wyruszyła z Kuźnicy do Pucka. Wzięło udział 50 jednostek – łodzi i kutrów rybackich.
 
Druga pielgrzymka w 1982 roku przebiegła podczas stanu wojennego, kiedy turystyka wodna była zakazana. Mimo że rybacy nie uzyskali u władz pozwolenia, z przystani w Kuźnicy wypłynęło 26 łodzi rybackich. W porcie powitali ich puccy parafianie oraz… żołnierze WOP i funkcjonariusze MO, skrupulatnie spisujący wszystkie łodzie. Kilka miesięcy po pielgrzymce właściciele tych jednostek otrzymali wezwania do kolegium do spraw wykroczeń. Ukarano ich mandatami karnymi w wysokości 1500 zł.
 
Źródło: www.kwaternia.pl
Oprac. LJ