Nabożeństwo Fatimskie – 13 czerwca 2021

To był niezapomniany wieczór w puckiej Farze. Zapowiadana uroczysta wieczorna Msza św. z nabożeństwem fatimskim stała się liturgią w oprawie najwyższej rangi. Do miejscowych i przybyłych księży dołączył niespodziewanie … J.E. ks. Abp. Tadeusz Wojda, nowy Metropolita Gdański. Jego bowiem sekretarz, ks. Łukasz Koszałka obchodził w tym roku w Pucku wraz ze współbraćmi („2009”) swoją rocznicę święceń kapłańskich (by na drugi dzień w poniedziałkowe przedpołudnie bronić jeszcze doktoratu z historii na UG).
Wieczornej Liturgii Eucharystycznej przewodniczył zatem ks. Abp Tadeusz Wojda. Zgodnie z tradycją obchodzenia rocznic kapłańskich, homilię wygłosił jeden z jubilatów, w tym roku ks. Robert Jahns, proboszcz z Leźna (polecający podczas Eucharystii Bogu Apostolstwo Margaretek i wspierających duchowo obecnych księży), kierownik Kaszubskiej Pieszej Pielrzymki na Jasną Górę. Natomiast w imieniu rocznika, za tak piękną niespodziankę w postaci obecności i daru osobistej modlitwy obecnemu Arcypasterzowi podziękował (modlący się w intencjach fatimskich) ks. Marcin Bukowski, obecnie wikariusz w Gdańsku-Suchaninie.
Koncelebrujący kapłani (modlący się w różnych intencjach dziękczynnych lub błagalnych), wypełniający świątynię uczestnicy liturgii a także niemało wiernych, łączących się przez transmisję TV lub internetową było poruszonych pięknymi życzeniami zaśpiewanymi i wypowiedzianymi przez grupę dzieci fatimskich i komunijnych. Za okazaną życzliwość i dary serca od przedstawicieli grup parafialnych, szczególnie Apostolstwa Margaretek i Róż Różańcowych obdarowani księża byli bardzo wdzięczni.
Pan Bóg ubogacił nas tego wieczoru także piękną pogodą, co również wpłynęło na dostojny przebieg procesji fatimskiej. Postawa uczestników ukazała radość z przeżywanej wspólnoty Kościoła, którego Matką jest Maryja, Pani Fatimska. Błogosławieństwo pasterskie Metropolity Gdańskiego i tradycyjny Apel Jasnogórski zakończył wspólną modlitwę.
foto Mariusz Okroj /tekst i opr.graf.zdjęć, ks. Grzegorz Błasiak