Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie XXV niedziela zwykła
24.09.2023
1. Dziś na sumie parafialnej jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych naszej zakrystianki siostry Kolety. Dziękuję moim parafianom za znaki życzliwości i modlitwę.
2. Dziś po wieczornej Mszy św. spotkanie z rodzicami młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
3. W nadchodzącym tygodniu w naszym kościele będą miały miejsce dwie ważne uroczystości z udziałem księży Biskupów: jutro wojewódzkie obchody Święta Administracji Skarbowej a w piątek nadanie sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Jutro dla pracowników Krajowej Administracji Skarbowej i gości Mszę św. o godz. 11.00 sprawować będzie Metropolita Gdański ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda. W święcie uczestniczyć będzie Kompania Honorowa Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej, poczty sztandarowe służb mundurowych oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Po Mszy św. przemarsz do portu i oficjalna uroczystość. Po jej zakończeniu zaplanowano dodatkowe atrakcje dla mieszkańców: dzieci, młodzieży i dorosłych.
4. W piątek natomiast ks. bp. Wiesław Szlachetka o godz. 12.30 odprawi Mszę św. w intencji strażaków i służby pożarniczej z okazji uroczystości nadania sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku. Po Mszy św. przemarsz na Rynek miasta gdzie nastąpi poświęcenie sztandaru.
5. W piątek w liturgii wspominamy św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (imieniny siostry Rafaeli), w sobotę św. Hieronima a w przyszłym tygodniu w środę 4 października św. Franciszka z Asyżu. Msza św. w Błądzikowie o godz. 17.00.
6. Od niedzieli rozpoczynamy październik – miesiąc różańcowy. Modlitwa różańcowa dla wielu osób jest codzienną modlitwą przez cały rok. W październiku jednak Kościół zachęca, by wszyscy wierzący sięgnęli po tę modlitwę czy to w rodzinach czy też we wspólnotach. W naszym kościele różaniec: w dni powszednie o godz. 8.00 i 18.00 a w niedzielę o godz. 18.00. Przypominam, że za wspólne odmówienie różańca można zyskać codziennie odpust zupełny zachowując zwykłe warunki. Różaniec dla dzieci w poniedziałek, wtorek i piątek o godz. 17.15.
7. Pierwsze spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. we wtorek o godz. 17.15 w kościele. Proszę o obecność. Przypominam rodzicom o bezwzględnym obowiązku regularnego uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej dzieci przygotowujących się do I Komunii. Regularne uczestnictwo we Mszy św. jest najważniejszym punktem przygotowania do I Komunii św. Zachęcam rodziców, by regularnie dzieciom towarzyszyli. Każdej niedzieli na Mszy św. o godz. 13.15 dzieci komunijne siadają w ławkach dla nich zarezerwowanych a po Mszy św. otrzymują do wklejenia obrazek.
8. W poniedziałek po wieczornej Mszy św. spotkanie Koła Przyjaciół Radia Maryja a we wtorek po wieczornej Mszy św. spotkanie grupy modlitewnej O. Pio.
9. W sobotę 30 września w Lesie Piaśnickim o godz. 11.00 odbędzie się Msza św. za pomordowanych kapłanów ziemi puckiej. Można do Piaśnicy dotrzeć rowerem dołączając do III Rowerowego Rajdu Piaśnickiego. Tradycyjnie poprowadzi go z Pucka ks. Grzegorz Błasiak. Będzie z nim także grupka rowerzystów z Gdyni. Zachęcam by dołączyć. Zbiórka przy naszym kościele i start (szlakiem leśnym) o godz. 8.45. Szczegółowe informacje na plakatach.
10. Diecezjalne uroczystości piaśnickie z udziałem Metropolity Gdańskiego ks. Abp Tadeusza Wojdy odbędą się dnia następnego w niedzielę 1 października o godz. 11.00.
11. W przyszłą niedzielę słowo Boże głosi Ojciec Marek z Wilna. Po Mszy św. zbiórka do puszek na pomoc w odbudowie historycznego klasztoru Franciszkanów.
12. Przy wyjściu z kościoła zbiórka do puszek Caritas; prasa katolicka Ks. prob. Jerzy Kunca

 

 

 

Ogłoszenia na XXIV niedzielę w ciągu roku

17.09.2023

 

 1. Jutro w kalendarzu liturgicznym święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Zapraszam katechetów do Sali Mario bezpośrednio po wieczornej Mszy św.
 2. We wtorek po wieczornej Mszy św. spotkanie Rady Parafialnej tzn. ekonomicznej i duszpasterskiej.
 3. W środę zapraszam Margaretki na Mszę św. o godz. 8.30 a następnie na spotkanie do Sali Mario. Prośba by poszczególne Margaretki przyniosły ze sobą spis grupy.
 4. W czwartek o godz. 18.30 Msza św. dla rodziców dzieci komunijnych. Spotkanie dla rodziców nie jest po Mszy św. ale w jej tracie. Zależy mi, byśmy w rodzinach nie tylko skupili się na technicznym przygotowaniu do I Komunii ale byśmy się też wspólnie modlili. Proszę się nie spóźnić, bo przed rozpoczęciem zbierzemy wypełnione karty zgłoszeniowe. Kto jeszcze kart nie otrzymał to proszę je zabrać do domu, wypełnić i przynieść w środę. Są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła. Symbolizują trud rodziców związany z przygotowaniem dziecka i będą niesione do ołtarza jako duchowy dar. 
 5. W czwartek od godz. 17.00 wystawienie Naj. Sakramentu i adoracja aż do wieczornej Mszy św.
 6. W sobotę w kalendarzu liturgicznym przypada św. Pio z Pietrelciny patrona kaplicy szpitalnej i Grupy Modlitwy. W szpitalu chwilowo kaplica nie funkcjonuje ze względu na gruntowną przebudowę starej części więc odpust przeniesiemy do Fary. Zapraszam w sobotę na godz. 7.00 i 8.30. Kaplica przeniesiona będzie z piwnicy szpitalnej do pokoju na piętrze przy windzie. Będzie mniejsza ale dostępna dla chorych. Trzeba jednak najpierw uporać się z remontami.
 7. Przypominam o spotkaniach scholii dziecięcej – sobota godz. 10.00 w salce katechetycznej Centrum a także o spotkaniach z lektorami – piątek po wieczornej Mszy św. i z ministrantami – sobota godz. 10.00.
 8. W przyszłą niedzielę na sumie parafialnej (godz. 11.30) jubileusz 25 lecia ślubów zakonnych naszej zakrystianki siostry Kolety. Siostra Koleta swój jubileusz przeżywała już 1 lipca we wspólnocie sercańskiej w Krakowie. Posługuje jednak u nas i nie sposób w parafii nie zauważyć tak ważnej rocznicy i nie wyrazić wdzięczności za posługę. Najpierw za tę mniej widoczną gołym okiem – duchową w kaplicy i w kościele. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jest objęty modlitwą sióstr – zwłaszcza gdy znajdzie się w trudnej sytuacji. Trzeba też podziękować za troskę o świątynię i zakrystię a także za wspomaganie biednych. Wielu podkreśla, że w naszym kościele zawsze są pięknie ustawione kwiaty a bielizna kielichowa czysta. Dbałość o zakrystię i kościół to naprawdę wielka praca. Niektórzy słysząc o jubileuszu pomyśleli o upominku zastanawiając się co mogłoby być pamiątką tego wydarzenia. Myślę, że najlepszy prezent to taki, który pozostaje w pamięci i sercu a jeszcze ożywia wiarę i powraca w formie modlitwy. Proponuję wspólnymi siłami ufundować dla siostry pielgrzymkę do Medjugorie.  Zorientowałem się, że dotąd nie miała możliwości tam pojechać. Myślę, że  wspólnymi siłami jesteśmy w stanie taką pielgrzymkę ufundować. Podpowiadam ten pomysł grupom duszpasterskim i osobom indywidualnym. Kto nie należy do żadnej grupy a chciałby się dołożyć do tej naszej wdzięczności niech wrzuci swoją ofiarę do puszki wystawionej na ołtarzu Matki Bożej z napisem „Na pielgrzymkę”. Już dziś wszystkim ofiarodawcom dziękuję. 
 9. Od jutra w biurze przyjmujemy intencje na rok 2023. Dziękuję za składane przy tej okazji ofiary. Dolne progi wszędzie podnoszą więc i w biurze ale nikomu nie odmówimy modlitewnej pomocy.
 10. Za tydzień zbiórka do puszek Caritas.

W kruchcie bocznej prasa katolicka: Gość Niedzielny, Fara 

   Ks. Prob. Jerzy Kunca

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie XXIII

10.09.2023

 

 1. Dziękuję za dziś złożone ofiary przeznaczone na cele remontowe.
 2. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i katechetyczny. Spotkanie z katechetami za tydzień w poniedziałek 18 września po wieczornej Mszy św.
 3. Rozpoczęcie roku katechetycznego to w parafii otwarcie nowego etapu pracy. Bardzo dawno nie było takiej sytuacji, by w naszej parafii posługiwało tylko trzech kapłanów. Niestety jest prawdopodobne, że pozostaniemy w trzyosobowym składzie. Oprócz szkoły, biura, katechezy sakramentalnej przy parafii i grup duszpasterskich obsługujemy systematycznie szpital, DPS i hospicjum. Dochodzą jeszcze pogrzeby i śluby. To wszystko wymusza pewne korekty w organizacji zajęć.
 4. Zachowujemy godziny Mszy św. w dni powszednie (7.00, 8.30 i 18.30) a także w niedzielne ale intencje od przyszłego roku będą pojedyncze tzn bez koncelebry.
 5. Nie będzie piątkowej Mszy św. o godz. 15.30, poprzedzonej Wystawieniem N. Sakramentu. Intencje, które już wcześniej zostały przyjęte na 15.30 będą odprawione tego dnia rano o godz. 7.00.
 6. Nie możemy też przyjmować nowych gregorianek. Przyjęte wcześniej zostały już rozpisane na przyszły rok.
 7. Nie będzie możliwe przyjęcie tylu intencji co zwykle. Osoby które jednorazowo zamawiały bardzo dużo intencji proszę o ich połączenie, by miejsca wystarczyło dla wszystkich. Wyjściem awaryjnym pozostaje środowa msza święta zbiorowa czy też Msza św. Fatimska. Jednak w najbliższą środę na Fatimskiej nie będzie możliwe dodanie intencji spisanych na kartkach. Wcześniej przyjęte były cztery intencje. Tylu księży nawet teraz nie ma w parafii. Odprawimy dwie, bo dwóch księży będzie w parafii a trzeci na rekolekcjach. Trzecia intencja przyjęta na wieczór zostanie odprawiona tego dnia rano o godz. 7.00 a wspólnej z kartek tym razem nie będzie.
 8. Dla róż różańcowych zarezerwowałem pierwsze soboty miesiąca o godzinie 8:30. Będzie to msza święta róż różańcowych – zbiorowa. Treść różańcowych intencji jest taka sama więc złączenie kilku róż nie powinno być problemem. Podobnie ze mszą świętą po pogrzebie. Już jutro o godz. 7.00 sprawowana będzie msza święta za tych naszych parafian, który zmarli w sierpniu. Na stałe w drugi poniedziałek miesiąca sprawowana będzie msza święta za tych zmarłych parafian w poprzednim miesiącu.
 9. Pytającym o kwoty stypendium mszalnego w nowym roku odpowiadam, że ze mszą świętą zawsze związana jest ofiara. W ostatnim półroczu wielu samodzielnie urealniało zwyczajowo składane ofiary i bardzo im za to dziękuję. Ufam, że w przyszłym roku będzie to normą. Dodam tylko, że kapłanowi na swoje potrzeby wolno zatrzymać tylko jedną intencję z dnia, kolejną odsyła do kurii na duszpasterstwo młodzieżowe. Intencje na przyszły rok zaczniemy przyjmować od poniedziałku 18 września.
 10. W nowej sytuacji oprócz dotychczasowych zadań duszpasterskich i gospodarczych zdecydowałem się – przy wsparciu Pań katechetek – poprowadzić w parafii przygotowanie do I Komunii. Zapisy dzieci do I Komunii do końca września. Z tyłu kościoła wyłożone zostały karty zgłoszeniowe. Bezwzględnym warunkiem przystąpienia do I Komunii jest regularna obecność dziecka w niedzielę na Mszy św. Obecność na Mszy św. jest ważniejsze niż obecność na spotkaniach, choć te też są obowiązkowe. Pierwszym spotkaniem dla rodziców będzie Msza św. z homilią za półtora tygodnia, w czwartek 21 września o godz. 18.30. Przed Mszą św. zbierzemy deklaracje.
 11. Wojciech ma dużo zajęć w szkole ale wieczorami dodatkowo będzie prowadzić Domowy Kościół a przy wsparciu Domowego Kościoła także przygotowanie do bierzmowania. Miałby też objąć troską pozostałą młodzież parafii, której nie zniewolił duch czasu i we wspólnocie Kościoła szuka wsparcia na drogach swojego życia. Może uda się utworzyć z młodych grupę muzyczną, która by ubogacała modlitewne spotkania rówieśników. Kontynuować chcemy też wyjazdy na spotkania młodych. Oczywiście ks. Wojciechowi pozostaje też opieka nad służbą liturgiczną. Ogłaszamy nabór do służby przy ołtarzu. Ministrantem zasadniczo można zostać po I Komunii choć niektórzy rozpoczynają posługę wcześniej. Zgłoszenia w zakrystii.
 12. Janusz oprócz szpitala i hospicjum w parafii będzie odpowiedzialny za Grupę Modlitewną Ojca Pio i Koło Przyjaciół Radia Maryja.
 13. W środę Dzień Fatimski. Program uroczystości Fatimskich: 17.45 Różaniec Fatimski i suplikacje, godz. 18.30 Msza św. z procesją wokół kościoła i Apel Jasnogórski.
 14. Na początku roku katechetycznego przypominam o Indeksach Katechizacji. To wewnętrzny dokument kościelny potwierdzający uczestnictwo w lekcjach religii oraz w życiu parafialnym. Kiedyś na kolędzie ksiądz pytał o zeszyt z religii a teraz o indeks. Każdy uczeń szkoły podstawowej i średniej powinien posiadać Indeks i okazywać go w ramach katechezy sakramentalnej, w biurze parafialnym i podczas wizyty duszpasterskiej. Indeks Katechizacji można otrzymać w biurze parafialnym lub w sklepiku.
 15. Rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego informuje, że trwa jeszcze nabór do Gdańskiego Seminarium Duchownego i zwraca się do wszystkich, którzy odczuwają w sobie powołanie do kapłaństwa, by nie zwlekali z decyzją i zgłosili się do naszej archidiecezjalnej uczelni. Wraz z nowym rokiem akademickim kandydaci będą mogli wejść na drogę formacji ku kapłaństwu. Szczegółowe informacje na temat procedury rekrutacji do Gdańskiego Seminarium Duchownego i warunków przyjęcia, są podane na stronie internetowej seminarium oraz u księży proboszczów na terenie archidiecezji gdańskiej. Do tej pory zgłosiło się 7 kandydatów do seminarium i 15 do diakonatu stałego.
 16. Po wakacyjnej przerwie wznowiła schola dziecięca. Spotkania w sobotę o godz. 10.00. Dziękuję całej rodzinie Graban za trud systematycznego prowadzenia scholii a rodzicom za trud dowożenia dzieci.
 17. Od przyszłej niedzieli wznawiamy druk biuletynu Fara. Dziękuję Państwu Magdzie i Mariuszowi Okroj i całej rodzinie za podjęcie się trudu redakcji i wydawania biuletynu oraz za dbałość o aktualności z życia parafii na internetowej stronie parafialnej. Dziś do nabycia Gość Niedzielny oraz Rycerz Niepokalanej

Ks. Prob. Jerzy Kunca