PIELGRZYMKA DO ARMENII, GRUZJI I TURCJI WSCHODNIEJ

PIELGRZYMKA DO ARMENII, GRUZJI I TURCJI WSCHODNIEJ PARAFIA ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W PUCKU 8-19.09.2015
 

Dzień I
08.09.2015
Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie. Odprawa bagażowo-biletowa i wylot, lądowanie w Warszawie. Wylot do Erywania.
Dzień II
09.09.2015
Środa
Lądowanie w stolicy  Armenii. Transfer do hotelu, zakwaterowanie odpoczynek. Śniadanie w hotelu. Przejazd do Eczmiadzynu, na miejscu zwiedzanie kościołów Świętej Rypsymy, Świętej Gajane i Świętej Szogakat oraz Chor Wirap. Wizyta w Zwartnoc – ruiny świątyni z VII w. Wieczorny posiłek w restauracji z akompaniamentem ormiańskiej muzyki folklorystycznej. Przejazd do hotelui nocleg
Dzień III
10.09.2015
Czwartek
Śniadanie w hotelu a następnie zwiedzanie twierdzy Garni – letniej rezydencji królów Armenii, kolejno hellenistyczna świątynia Mitry. Przejazd na punkt widokowy na wąwóz rzeki Azat „Symfonia kamieni”. Kolejne obiekty kulturowe to Klasztor Siedmiu Kościołów i Czterdzieści Ołtarzy Geghard. Możliwość posłuchania koncertu muzyki sakralnej podczas Mszy świętej ormiańskiej w Klasztorze Geghard. Powrót do Erywania. Obiadokolacja w ormiańskiej restauracji i nocleg.
Dzień IV
11.09.2015
Piątek
Śniadanie i przejazd do Gruzji. Przejazd do kompleksu obronnego Ananuri, przepięknie położonego nad rzeką Aragwi. Przejazd w stronę głównego miasta regionu – Kazbegi, podczas którego będziemy podziwiać widoki gór Kaukazu. Udamy się do Kościoła św. Trójcy (położonego na gruzińskiej drodze wojennej). Przy dobrej widoczności możliwość zobaczenia najwyższego lodowca Kaukazu – Góry Kazbegi (5047 m). Przejazd do hotelu w Kazbegi , obiadokolacja i nocleg.
Dzień V
12.09.2015
Sobota
Śniadanie w hotelu i przejazd do Mccheta. Zwiedzanie jednego z najstarszych miast Gruzji, położonego na ważnym szlaku handlowych, dawnej stolicy gruzińskiego królestwa Iberii, którego król Mirian III przyjął chrześcijaństwo w 317 r. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli (XI w.), perły architektury gruzińskiej (na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) – niegdyś siedziby patriarchy i miejsca konsekracji królów. Starożytne źródło chrzcielne, replika Grobu Bożego z Jerozolimy. Przejazd do Tbilisi, stolicy Gruzji. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień VI
13.09.2015
Niedziela
Śniadanie w hotelu. Przejazd na granicę gruzińsko-turecką do Doğubeyazıt, gdzie można zwiedzać bajkowe ruiny pałacu Ishak Paszy. Stąd również podziwiać można majestatyczny stożek wielkiego wulkanu, czyli Araratu, najwyższego szczytu Turcji. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
Dzień VII
14.09.2015
Poniedziałek
Śniadanie w hotelu, przejazd do Van. Jest to miasto we wschodniej Turcji, w pobliżu wschodniego brzegu jeziora Van, na wysokości 1725 metrów. Miasto leży w centrum historycznej krainy Wielkiej Armenii. Po drodze zwiedzanie wodospadu Muradiye. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień VIII
15.09.2015
Wtorek
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Twierdzy Hoşap .Wycieczka na wyspę Akdamar, położoną pośród wód największego w Turcji jeziora Van. Wyspa słynie dzięki wznoszącemu się na niej armeńskim kościołem św. Krzyża z X w., jeden z najsławniejszych zabytków architektury armeńskiej. Po zwiedzeniu kościoła czas na wypoczynek i lunch na plaży nad jeziorem, słynącym z zasadowej wody. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg
Dzień IX
16.09.2015
Środa
Śniadanie i przejazd do miasta Kars – Ani – ruiny miasta na wschodzie obecnej Turcji przy granicy z Armenią. Dawniej Ani było najwspanialszym ze wszystkich ormiańskich miast i zwane było miastem 1000 i jednego kościoła. Zwiedzanie terenu o powierzchni 5 ha, na którym znajdują się zabytki kościelne, pozostałości murów i bram oraz pałaców Turków Seldżuckich i klasztor. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień X
17.09.2015
Czwartek
Śniadanie w hotelu i wyjazd w stronę granicy turecko-gruzińskiej. Przejazd przez miasto Posof, przekroczenie granicy. Przejazd do Akhaltsikhe (podziwianie  twierdzy z zewnątrz), przejazd do Gori (miejsce urodzenia Józefa Stalina) i Borjomi – słynnego kurortu uzdrowiskowego. Przyjazd do hotelu w Tblisi, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Dzień XI
18.09.2015
Piątek
 Śniadanie w hotelu i zwiedzanie stolicy Gruzji – Tblisi. Wycieczka po stolicy – Muzeum Państwowe, Opera, Teatr Rustawelego, Pałac Gubernatora, budynek Parlamentu, Kościół Meteki, Katedra Sioni. Zwiedzanie Kościoła Antczischati oraz twierdzy Narikala. Zwiedzanie muzeum etnograficznego pod gołym niebem, Kąpieliska siarkowego oraz Kościoła Świętej Trójcy – Cminda Sameba. Obiadokolacja w hotelu i nocleg
Dzień XII
19.09.2015
Sobota
Transfer na lotnisko w Tibilisi. Odprawa biletowo-bagażowa i wylot do Warszaw. Lądowanie w Warszawie. Wylot do Gdańska. Lądowanie w Gdańsku. Zakończenie pielgrzymki.

 
CENA: 780 EURO  + 1890,00 zł  (bilet lotniczy)
 
ŚWIADCZENIA:

 • przelot samolotem na trasie Gdańsk – Warszawa – Erevań, Tbilisi – Warszawa-Gdańsk,
 • przejazd autokarem zgodnie z programem,
 • noclegi w hotelach ***/**** w pokojach 2 osobowych,
 • śniadania i obiadokolacje wg. programu,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu w Signal Iduna – wariant podstawowy (nie obejmuje chorób przewlekłych),
 • opieka pilota na trasie,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wg programu.

 
CENA NIE ZAWIERA:

 • wycieczki statkiem na wyspę Akdamar oraz wjazdu na Górę  Kaukaz  i  Monastyr Sapara,
 • wizy tureckiej,
 • zwyczajowych napiwków,
 • indywidualnego nagłośnienia,
 • napojów do obiadokolacji.

UWAGI:

 • zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów,
 • organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego,
 • należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu.