PIELGRZYMKA NA SRI LANKĘ I DO KALKUTY

PIELGRZYMKA NA SRI LANKĘ I DO KALKUTY
11-24 LUTY 2019
 

Dzień I
Poniedziałek
11.02.2019
Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 10:00. Przelot do Warszawy o godz. 12:00. Lądowanie w Warszawie o godz. 13:00, a następnie o godz. 15:50 wylot do Doha. Lądowanie w stolicy Kataru o godz. 23:30.
Dzień II
Wtorek
12.02.2019
O godz. 01:00 wylot z Doha na Sri Lankę. Lądowanie w Kolombo o godz. 08:45. Rozpoczęcie zwiedzania: kilkunastominutowy przejazd do Bazylika Matki Boskiej z Lanki. Początki tej świątyni sięgają początków tego stulecia, kiedy to małe sanktuarium Matki Bożej Lourdes (mała kaplica) została wzniesiona przez kilku katolickich świeckich i księdza A. Kiegera OMI w 1911 r. Obszar będący wówczas częścią parafii Ragamy. W dniu 11 listopada 1917 r. Ojciec A. Collorec OMI zbudował małą Grotę Matki Bożej z Lourdes wspomagany przez katolickich robotników z Kolombo. Kaplica była później powiększona, aby pomieścić rosnącą liczbę pielgrzymów, a w latach trzydziestych z boku Kościoła zbudowano dużą Grotę do Matki Bożej z Lourdes. Kościół i świątynia z „Świętą studnią” stopniowo stała się miejscem pielgrzymek do katolików Archidiecezji Kolombo. Następnie zwiedzanie znanego kościoła Bolawalana w Negombo, a później przejazd do Anuradhapura. Po drodze wizyta w ważnym miejscu kultu religijnego wyznawców hinduizmu, świątyni Munneswaram. To jedno z pięciu najważniejszych miejsc kultu boga Siwy. W bezpośredniej bliskości świątyni znajdują się również inne dedykowane bogini Kali, bogom Ganeshowi i Ayyanayakowi.  Relaks, obiadokolacja, nocleg w hotelu.
Dzień III
Środa
13.02.2019
 
Śniadanie. Poranna Msza św. w kościele w Anuradhapura, a po niej zwiedzanie starożytnego miasta Anuradhapura z okresu IV w. p.n.e. do X w.n.e. Główne atrakcje: monumentalne stupy (najwyższe po piramidach egipskich budowle, które należą do trzech klasztorów: Jetawanaramaya, Ruwanwelisaya i Abhayagiria), ruiny starożytnego miasta mnichów buddyjskich, baseny, w których mnisi dokonywali ablucji, kamień księżycowy (do dziś zachowany w bardzo dobrym stanie), jak również najstarsze na świecie potwierdzone historyczne drzewo, zasadzone mniszkę Sangamitę – odszczepkę drzewa, pod którym w Indiach oświecił się Budda. Ciekawym aspektem jest możliwość podejrzenia codziennego życia Lankijczyków związanego z rytuałami buddyjskimi. Następnie wizyta w Issurumunia – najstarszym na wyspie klasztorze, gdzie z góry, na której usytuowana jest biała Dagoba, rozpościera się wspaniały widok na okoliczne tereny pokryte dżunglą, sawanną i plantacjami. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień IV
Czwartek
14.02.2019
 
Śniadanie. Msza św. w Sanktuarium NMP w Madu, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Dobrego Zdrowia. Następnie przejazd do Mannar, gdzie znajduje się m. in. potężny baobab zasadzony przez Arabów, Katedra, ruiny fortu portugalskiego – rozbudowanego w późniejszym okresie przez Holendrów. W sąsiedztwie jest wioska założona przez Polaka, oblata Maryi Niepokalanej, Andrzeja Cierpkę. Wizyta w kościele, a także możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia pod pomnikiem księdza, znajdującym się przy wjeździe do wioski. W drodze do Habarana, przejazd przez Sanktuarium Przyrody – Madu Road National Park, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć wiele gatunków ptaków, w tym orły, sokoły, myszołowy. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień V
Piątek
15.02.2019
Śniadanie. Msza św. w Sigiriya, a po niej zwiedzanie masywu skalnego, na którego szczyt prowadzą schody wybudowane w V w. n. e. przez Króla Kassjapę. Twierdzę otaczały baseny kąpielowe, studia urody, sztuczne strumienie, fontanny, zamki na wodzie, jak również mury obronne i fosy. Zabytek znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO, a rozmach imponującego projektu wprawia niektórych w osłupienie. Znajdują się tu freski obrazujące niebiańskie dziewice – kurtyzany królewskie sprowadzane tu z całego świata. Następnie safari dżipami po parku Narodowym Minneria, gdzie znajdują się największe na świecie skupiska słoni azjatyckich i który został uznany za jeden z najpiękniejszych parków świata. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień VI
Sobota
16.02.2019
Śniadanie. Msza św. w Sigiriya. Zwiedzanie świątyni buddyjskiej w Dambulla. Jest to świątynia zlokalizowana w jaskini, w której obecnie znajduje się 150 figur Buddy oraz liczne posągi Bodhisatwów oraz królów lankijskich, jak również statuy bogów hinduistycznych. Świątynia, zwana złotą „Rangiri”, została powołana do życia w I w. p. n. e. lecz pozłocona przez ostatniego z wielkich władców Polonnaruwy, króla Nissankamala w XII w. n. e. Świątynia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Po zwiedzaniu świątyni, przejazd do Matale, gdzie znajdują się ogrody, w których hodowane są egzotyczne przyprawy, jak i zioła używane w medycynie ajurwedycznej. Krótki pokazowy masaż ajurwedyczny specjalnymi olejami używanymi w medycynie ajurwedycznej. Następnie dalszy przejazd do Kandy – ostatniej stolicy Sri Lanki przed okresem kolonizacji wyspy przez Brytyjczyków. Znajduje się tam świątynia Relikwii Zęba Buddy – najważniejsze dla Lankijczyków miejsce kultu. Po zwiedzaniu pokaz tańców ludowych z różnych rejonów Sri Lanki w lokalnym teatrze. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień VII
Niedziela
17.02.2019
 
Śniadanie. Poranna Msza św. w Kandy. Następnie zwiedzanie lokalnych szlifierni kamieni szlachetnych, w tym słynnych na świecie szafirów ze Sri Lanki. Następnie wizyta w królewskich ogrodach botanicznych w Peradeniya, gdzie na obszarze ok. 70 ha można obejrzeć ponad 7 tys. gatunków drzew i innych roślin. Z ogrodów przejazd malowniczą trasą pośród plantacji herbaty do jednej z 1600 fabryk tego jednego z najpopularniejszych na świecie napojów. W czasie wizyty w fabryce, przewidziane jest nie tylko przyglądanie się procesowi produkcji mieszanek, ale również degustacja herbaty. Po wizycie w fabryce, przejazd do spektakularnych wodospadów Ramboda Falls (dla chętnych możliwość skorzystania z kąpieli w rześkich wodach naturalnych basenów kaskadowych). Po dotarciu do miasta Nuwara Elliya, czas wolny. Możliwość zrobienia zakupów na typowym lankijskim bazarze, gdzie zakupy robią mieszkańcy lub na słynnym Ball Bazar. Po wizycie targowej, objazd miasta, podczas którego będzie można podziwiać eleganckie, wiktoriańskie fasady budynków znajdujących się w turystycznej części miasta. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień VIII
Poniedziałek
18.02.2019
Śniadanie. Przejazd nad ocean niezwykle malowniczą trasą górską pośród plantacji herbaty, tarasowych ogródków uprawnych wodospadów górskich Devon i St. Clair, zamku herbacianego (przejazd potrwa ok. 6h). Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień IX
Wtorek
19.02.2019
Dzień przeznaczony na odpoczynek na plaży nad oceanem w pakiecie all inclusive.
Dzień X
Środa
20.02.2019
Dzień przeznaczony na odpoczynek na plaży nad oceanem w pakiecie all inclusive.
Dzień XI
Czwartek
21.02.2019
Dzień przeznaczony na odpoczynek na plaży nad oceanem w pakiecie all inclusive.
Dzień XII
Piątek
22.02.2019
Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Kolombo. Wylot do Indii o godz. 08:25. Lądowanie w Kalkucie o godz. 11:25. Tradycyjne powitanie „swagat” na lotnisku. Transfer do hotelu. Wizyta w Domu Pamięci poświęconym Matce Teresie z Kalkuty oraz Msza św. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień XIII
Sobota
23.02.2019
Śniadanie. Następnie zwiedzanie Kalkuty z lokalnym przewodnikiem: The Victoria Memorial – duży marmurowy budynek w Kalkucie w Zachodnim Bengalu w Indiach zbudowany w latach 1906-1921, Howrah Bridge – ciekawej konstrukcji most z 1943 roku nad rzeką Hooghly w Zachodnim Bengalu, największa atrakcja turystyczna Kalkuty, Dom Misjonarek Miłosierdzia Matki Teresy to święte miejsce pielgrzymek i czci dla tych, którzy są w poszukiwaniu sensu istnienia.  Misja została założona przez Błogosławioną Matkę Teresę w 1950 roku, a jej celem była bezinteresowna służba dla ludzkości i prowadzenie nękanej ludzkości ku drodze zbawienia. Po opuszczeniu przez Matkę Teresę swego śmiertelnego ciała w 1997 roku, zostało ono złożone do spoczynku w grobowcu wewnątrz domu, w którym mieszkała. Miejsce grobowca jest bardzo proste, ale emanuje łagodnością, wypełniającą serce wdzięcznością i pokojem. Usytuowany wśród zgiełku i tumultu miasta grobowiec Matki jest prawdziwym odzwierciedleniem jej życia. Obiadokolacja. Odpoczynek w hotelu.
Dzień XIV
Niedziela
24.02.2019
Transfer z hotelu na lotnisko w Kolombo, odprawa biletowo-bagażowa, a następnie wylot do Doha o godz. 03:15. Lądowanie w stolicy Kataru o godz. 06:45. Później, o godz. 16:00 wylot z Kataru do Warszawy. Lądowanie na lotnisku im. Chopina o godz. 20:00. Wylot do Gdańska o godz. 22:40. Lądowanie na lotnisku im. Lecha Wałęsy o godz. 23:40. Zakończenie pielgrzymki.

 
CENA: 11 500 zł
ŚWIADCZENIA:

 • przelot samolotem,
 • transport autobusem turystycznym zgodnie z programem,
 • noclegi w pokojach 2-osobowych z WC i łazienką,
 • wyżywienie HB podczas części objazdowej oraz all inclusive podczas wypoczynku na Sri Lance,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Village Tour, jeep w parku Minneria, Cultural Show,
 • opieka pilota,
 • miejscowi przewodnicy zgodnie z programem,
 • ubezpieczenie KL, NNW, bagażu w Signal Iduna.

CENA NIE ZAWIERA:

 • wizy,
 • napojów do obiadokolacji,
 • wydatków osobistych,
 • obowiązkowej opłaty na indywidualne nagłośnienie – 14 euro,
 • obowiązkowej opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł.

 UWAGI:

 • każdego dnia Msza św. zgodnie z ustaleniami z Opiekunem Duchowym,
 • zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów,
 • organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego.

Pielgrzymkę organizuje: Biuro Podróży Kaszub Travel, ul Trzy Lipy 2 Gdańsk, tel. 586865529
Opieka duchowa: ks. Prob. Jerzy Kunca