Relacja z wyjazdu do Gdyni: film „Nędzarz i Madam”.

W sobotę, 20 listopada 2021 odbył się wyjazd autokarowy z Pucka  do Gdyńskiego Centrum Filmowego na projekcję filmu pt. „Nędzarz i Madam” – opowiadający losy św. Brata Alberta z Krakowa – polskiego bohatera Powstania Styczniowego, znanego artysty i opiekuna bezdomnych.
Odjazd autokaru nastąpił tradycyjnie z parkingu MOKSIR Puck o 15.00. Po drodze zatrzymaliśmy się, aby zabrać chętnych z Rumi-Janowa. Cała grupa autokarowa liczyła ostatecznie 66 pasażerów (z Pucka i Rumi a także z Mieroszyna, Gnieżdżewa Błądzikowa i Mrzezina oraz z Gdyni-Cisowej).
Jadąc dalej przez „Gdynię -polskie okno na świat” – zobaczyliśmy przy okazji reprezentacyjną część portu morskiego przy ul. Polskiej (m.in. nowy terminal i przedwojenny Dworzec Morski) oraz część rozbudowywanego śródmieścia w rejonie ul. Węglowej.
Po dotarciu do Skweru Kościuszki w Gdyni przespacerowaliśmy się kilkaset metrów dochodząc do placu przed Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przy pomniku św. Jana Pawła II miało miejsce pierwsze wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Potem cała grupa nawiedziła Bazylikę Mniejszą pw. NMP Królowej Polski ofiarując przed Najśw. Sakramentem modlitwę Anioł Pański, szczególnie za ks. Infułata Edmunda oraz wspólnotę parafialną i za ludzi morza.
Stąd było już o krok do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przed seansem grupka młodzieży z Mieroszyna oraz opiekunami wjechała jeszcze kolejką na Kamienną Górę, skąd mogła ujrzeć panoramę pięknie oświetlonego śródmieścia i portu w Gdyni.
Warto dodać, że całą salę „Goplana” wypełniła tylko nasza grupa wraz z zaproszonymi dodatkowo gośćmi honorowymi z Gdyni-Śródmieścia (http://www.leszekhanski.cba.pl/2.html), Gdyni-Karwin I z parafii św. Jadwigii Królowej (http://www.sw-jadwiga.pl/) oraz Gdańska-Osowej z Parafii pw. Chrystusa Zbawiciela (http://www.zbawiciel.gda.pl/)
Razem 75 osób: młodzieży młodszej i starszej (10) małżonków i seniorów oraz ksiądz i siostra zakonna.
Po wzruszającym i pełnym emocji seansie pożegnaliśmy się pozując do wspólnego zdjęcia tym razem przy Gdyńskim Centrum Filmowym oraz mając w tle oświetloną Kamienną Górę z charakterystycznym Krzyżem, a po lewej Teatr Muzyczny i w głębi Muszlę Koncertową.
Odjeżdżając zatoczyliśmy również „pętlę” wokół Skweru Kościuszki; sprawnie przez Rumię wróciliśmy do Pucka.
Warto dodać, że dzięki specjalnej promocji UNESCO (certyfikat światowy: Gdynia-Miastem Filmu) bilety grupowe w tym dniu kosztowały zaledwie 6 zł/osobę a całkowity koszt przejazdu z Pucka do Gdyni i z powrotem wraz z biletem do kina wyniósł jedyne 20 zł/osobę.
To co, jedziecie z nami kolejnym razem?
tekst i foto: ks. Grzegorz Błasiak