Uchodźcy wojenni z Ukrainy w Pucku oraz w Archidiecezji Gdańskiej

  1. Uchodźcy wojenni z Ukrainy  w Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku

 Spora 6 marca ponad 30 osobowa grupa uchodźców wojennych z Ukrainy została także przyjęta i objęta opieką w Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku. Przebywają w  organistówce a rodziny z najmniejszymi dziećmi nad salą Mario, skąd mają blisko na posiłki w dużej sali. Najmłodsze dzieciątko w momencie przybycia do Pucka miało zaledwie 8 dni. Chcielibyśmy tym wszystkim dzieciom, które już u nas są, dać choć namiastkę spokoju, bezpieczeństwa i uśmiechu. W jakiś sposób zapewnić opiekę i czas. Współpracujemy też z przedstawi-cielami Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta.

Jako Caritas i osoby, które wyraziły chęć pomocy mamy motywację do działania i mnóstwo pomysłów, które będziemy sukcesywnie realizować. We wtorek ruszyła Świetlica, która znajduje się przy parafii w budynku Sali Mario na piętrze. W każdy wtorek od godziny 15:00 do 18.00 będziemy starali się zapewnić opiekę i spędzić kreatywnie czas z dziećmi, które choć przez chwilę nie będą myślały o tym, co dzieje się w ich ojczyźnie. Myślimy też o sobocie od 10:00 do 12:00 być może uda się też w tym czasie spędzić z dziećmi fajnie czas.

Caritas w Pucku cały czas zbiera niezbędne rzeczy, segregujemy je i dzielimy ale tak naprawdę wszelkie dobro spływa od ludzkich otwartych serc, od zaangażowanych w to dzieło parafian i osób z poza parafii, którzy są niezwykle skorzy do pomocy. Ludzie dobrej woli sami niezależnie organizują pomoc i dzielą się tym wszystkim z potrzebującymi, dając niekiedy nawet indywidualnym osobom dach nad głową. Dostarczają środki higieniczne, ubrania i wiele innych rzeczy, z których korzystają uchodźcy, którzy są niezwykle wdzięczni za wszystko.

W Niedzielę i w Środę Popielcową zebraliśmy 34 870 zł, które przekazaliśmy na pomoc Ukraińcom, spora ilość ofiarowanych darów została zawieziona do Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Z całego serca dziękujemy za wszelkie dobro, otwarte serce, hojność i każdy drobny gest życzliwości, który przekazujecie na rzecz uchodźców.

Tekst: Małgorzata Markowska/

Foto: Katarzyna Szmyt, Jan Janusz, M. Markowska

  1. Pomoc uchodźcom z Ukrainy na terenie Archidiecezji Gdańskiej

– WAŻNE INFORMACJE!

a/ sprawozdanie z przeprowadzonych zbiórek i dotychczasowej działalności w sprawie pomocy dla uchodźców w naszej archidiecezji – początek 03.2022 r.

link: https://www.diecezja.gda.pl/aktualnosci/komunikaty-i-ogloszenia/79881/pierwszy-tydzien-pomocy-ukrainie-podsumowanie

b/ Informator przygotowany przez Caritas AG z numerami telefonów, kontaktami, adresami i tym wszystkim, czego potrzeba w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy będą przybywać do naszych parafii.

link: https://www.diecezja.gda.pl/content/jak-pomagac-uchodzcom-informator.pdf

video.fotopuck.pl