Wielki Post 2023 w Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku

1. Wielkopostne wyjazdy formacyjne dla parafian, m.in.:
a/ Grupa Rycerstwa Niepokalanej Dzieci
22 marca br.  w Sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie (z ks. Wojciechem i p. Haliną)
uwaga: tekst p. Haliny opisujący wyjazd RM Dzieci zamieszczono na końcu relacji.
b/ Dorośli, młodzież – wyjazd autokarowy 25 marca br. na projekcję filmu „Opiekun”
– najpierw objazd Wzgórza św. Maksymiliana w Gdyni /m.in. Sanktuarium M.B.Nadziei)
– zamówiona projekcja filmu „Opiekun” w Gdyńskim Centrum FIlmowym”
– potem osobista modlitwa przed Najś. Sakramentem w Bazylice Morskiej przy ul. Świętojańskiej
oraz zatrzymanie przy pomniku św. Jana Pawła II i już w czasie powrotu w autokarze modlitwa za ojczyznę w pobliżu gdyńskiego pomnika Ofiar Grudnia '1970 (przy węźle w Gdyni Stoczni)
2. Droga Krzyżowa ulicami Pucka.
W piątek, 31 marca br. ok. godz. 19.00 spora grupa parafian wyruszyła z placu kościelnego puckiej Fary przez Rynek w kierunku ul. Nowy Świat, Majkowskiego, Kapitańskiej i powrót przez ul. Wojska Polskiego na pucki Stary Rynek).
Piękne i głębokie w treści rozważania przygotowała tradycyjnie jedna z zaangażowanych parafianek. Nagłośnienie przygotowali i obsługiwali niezawodni technicy: p. Lubomir i Sz.Nadz.Kom. Mariusz. Krzyż niosły pomiędzy każdą ze stacji kolejne grupy chętnych osób.

Zobacz więcej zdjęć na: https://flic.kr/s/aHBqjAyALu

Droga krzyżowa

 

3. Niedziela Palmowa i dzień wdzięczności dla św. Jana Pawła II w 18 rocz. „powrotu do Domu Ojca”
Liturgia Sumy parafialnej rozpoczęła się na puckim Starym Rynku w niedzielę, 2 kwietnia br. o godz. 11.15 od obrzędu poświęcenia palm – poprowadził ks. Wojciech.
Po południu i wieczorem trwało czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, które prowadziły różne grupy duszpasterskie by wyrazić Bogu wdzięczność za życie i pontyfikat papieża -św. Jana Pawła II (w 18 rocz. jego śmierci)

dodatek do p. 1 a/

tekst p. Haliny opisujący wyjazd Grupa Rycerstwa Niepokalanej Dzieci 22 marca br.  w Sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie:

Dziecięca Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej   u Matki Bożej Matemblewskiej

Maryja!

„Pani pozdrowiona bądź,  pod sercem niosąca Zbawienie.

Ciebie Bóg wybrał przed stworzeniem na Matkę,

Ty przyjęłaś Go.

Totus Tuus, Maryjo, cały Twój

W najczystszym sercu Twoim trwam

 I dla Ciebie pragnę zdobyć świat  (…)”

            To właśnie w słowach tej maryjnej piosenki moglibyśmy najpełniej chyba zawrzeć istotę naszej pielgrzymki, jaką podjęliśmy w środowe popołudnie 22 marca 2023 roku do Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie – niemalże w przeddzień święta Zwiastowania Pańskiego i wraz z nim obchodzonego Dnia Świętości Życia.

            W tym otulonym lasem, spokojem i ptasim śpiewem Sanktuarium mogliśmy na krótki czas naszego w nim pobytu przytulić się do kochającego serca Najświętszej Mamy i podziękować Jej za powiedzenie Panu Bogu „Niech mi się stanie według słowa Twego”.

            Maryjo, ucz nas i pomagaj nam, abyśmy zawsze potrafili mówić Panu Bogu „Tak” w naszym życiu.

            Z Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie związane są dzieła broniące życia takie jak Dom Samotnej Matki i Okno Życia, które prowadzą  Siostry ze zgromadzenia Sióstr   Kanoniczek Ducha Świętego a także osoba papieża – świętego Jana Pawła II, który w drodze na historyczne już spotkanie z Kościołem pomorskim w dniu 5 czerwca 1999 roku zatrzymał się przy figurze Maryi Brzemiennej i wypowiedział słowa: „Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty. Pod opieką Świętej Rodziny was zostawiam. Szczęść Boże”. Pamiątką po tym wydarzeniu stała się Kalwaria z głównymi elementami papieskiego ołtarza z owego spotkania  na sopockim hipodromie.

            Dane nam było przejść po tych kalwaryjskich ścieżkach a niosąc w dłoniach migoczące w wieczornym już zmroku światełka pomyśleliśmy o wielkiej miłości Boga do nas i o tym, że tak umiłował świat, że Syna swego dał.

            Nadszedł czas powrotu. Trochę z żalem opuszczaliśmy to miejsce, gdzie Opatrzność Boża w przedziwny sposób połączyła ze sobą w leśnym zaciszu Maryję przyjmującą Życie i stojącą na straży życia, osobę Ojca Świętego z jego „Evangelium Vitae”, którą z zapałem głosił przez lata swego pontyfikatu oraz historię i charyzmat Zakonu Ducha Świętego, nadając tym samym taki właśnie kształt duchowy temu Sanktuarium, gdzie dokonuje się za łaską Bożą przemiana ludzkich serc a …

 „Matka Boża pomogła, Matka Boża pomoże, Matka Boża zawsze pomoże”.

                                                                                  Dziecięca Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej

                                                                                             wraz z opiekunami