Odpust św. Ap. Piotra i Pawła 27-29.06.2020 r.

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczęły się w sobotę 27 czerwca br. Najpierw o godz. 11.00 przy nabrzeżu starego portu w Pucku w części miejskiej odbyło się przywitanie gości i wręczenie przez Panią Burmistrz Hannę Pruchniewską odznaczeń miasta Puck m.in. dla żeglarzy z tratwy „Pielgrzym” i przedstawicieli Ligi Morskiej i Rzecznej.
Natomiast w imieniu kapituły odznaki Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przekazanie Ryngrafów Matki Bożej Puckiej Morskiej Fary Rzeczpospolitej  dokonał ks. Grzegorz Błasiak dla
1/ załogi tratwy „Pielgrzym”,
2/ prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej p. Kpt. Andrzejowi Królikowskiemu
(na ręce p. Elżbiety Kasińskiej, prezes Oddziału Wyszkowskiego Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej …
3/ Miasta PUCK (na ręce P. Hanny Pruchniewskiej, Burmistrz miasta Puck)
Tę początkową część puckich uroczystości uświetniła tradycyjnie swoją grą i obecnością miejscowa orkiestra dęta.
Potem dokładnie o godz. 11.30 do ruchomego pomostu dopłynęło i zacumowało kilka kutrów rybackich, m.in. z Władysławowa, Kuźnicy i Jastarni (ze względu na obostrzenia sanitarne trwającej pandemii tylko w kameralnym, rodzinnym gronie). Niedługo potem przy wewnętrznym nabrzeżu  tradycyjnie odbyła się widowiskowa ceremonia przywitania feretronów. Następnie w szyku procesyjnym nastąpiło przejście asysty feretronów i gości do puckiej Fary.
foto: Jan Litzbarski, ks. Grzegorz Błasiak

O godz. 12.00 w Morskiej Farze Rzeczpospolitej w Pucku już po raz dwunasty Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył uroczystej Eucharystii odpustowej ku czci św. Ap. Piotra i Pawła. Oprócz pielgrzymów-rybaków i Kaszubów z Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wyjątkowe znaczenia miała obecność siedemdziesięciu młodych kandydatek i kandydatów do bierzmowania. Po ponad 3 miesiącach wreszcie dokonało się Zesłanie Ducha św. w zgromadzonej młodzieży, co wcześniej (od połowy marca br.) uniemożliwiała pandemia koronawirusa.
Eucharystia zakończyła się uhonorowaniem Ryngrafami MB Puckiej kolejnych osób (m.in. zasłużonych przedstawicieli rybaków-pielgrzymów z różnych miejscowości i Chóru parafialnego) i wspólnym zdjęciem Ks. Abpa i młodzieży. Ks. Proboszcz Jerzy Kunca spotkał się jeszcze z pielgrzymami w sali parafialnej Dominika, gdzie przekazał pozostałe Ryngrafy MB Puckiej pozostałym zasłużonym w historii rybackiej pielgrzymki do Morskiej Fary Rzeczpospolitej.
foto: Piotr Kropidłowski

Już po raz 15-ty podczas wieczornej Mszy św. odpustowej w sobotę oraz przez całą niedzielę, gościliśmy w naszej parafii ks. prof. Jana Perszona, który wygłosił Słowo Boże. Podczas niedzielnej sumy parafialnej o godz. 11.30 Ks. Prob. Jerzy przekazał swojemu poprzednikowi – Ks. profesorowi Janowi Perszonowi -Ryngrał MP Puckiej, oraz wikariuszowi, ks. Arturowi Susce.
Po 4-letniej służbie w puckiej Farze ks. Artur, żegnany przez liczne delegacje grup duszpasterskich i wiernych, z dniem 1 lipca 2020 będzie posługiwał w parafii Pierwoszyno k/Gdyni.
foto: ks. Grzegorz Błasiak

opracowanie ks. Grzegorz Błasiak