Podziękowanie wygłoszone przez Proboszcza puckiej Fary ks. Jerzego Kuncę po wręczeniu pierścienia gen. Hallera na zakończenie Mszy św. za Ojczyznę i Ludzi Morza

Podziękowanie wygłoszone przez Proboszcza puckiej Fary ks. Jerzego Kuncę po wręczeniu pierścienia gen. Hallera na zakończenie Mszy św. za Ojczyznę i Ludzi Morza sprawowanej przez ks. Bp Wiesława Szlachetkę dnia 10.02.2024

Bardzo dziękuję Kapitule pierścienia gen. Hallera za to wyjątkowe wyróżnienie. Dziękuję dodatkowo za słowa skierowane przez Komandora Kapituły kapitana ż.w. prof. Daniela Dudę. Podziękowanie dla całej Ligi Morskiej i Rzecznej na ręce jej prezesa kapitana żeglugi wielkiej dr Andrzeja Królikowskiego.

Już po raz 18 w rocznicę Zaślubin Polski z Morzem mam zaszczyt podejmować zacnych zaślubinowych gości w murach puckiej Fary, tytułowanej – ze względu na historię i współczesność Morską Farą Rzeczypospolitej. Na pełnoletniość (osiemnastkę) zwykle padają życzliwe słowa. Poparcie jednak słów najwyższym ligowym wyróżnieniem – pierścieniem Hallera, to już coś nadspodziewanego. Przyjmuję go z pokorą widząc w tym wyróżnieniu najmniej swoje zasługi ale uznanie dla całej rzeszy kapłanów, którzy uczestniczyli i uczestniczą w zmaganiach duchowych i zewnętrznych Kaszubskiego ludu, który ocalił dla Polski Morze i Pomorze a dziś przyczynia się do jego mądrego zagospodarowania. Pucka Fara stojąca nad brzegiem morza, zrodzona z wiary i miłości do Ojczyzny, zadbana przez kolejne pokolenia jest znakiem tej wiary i miłości a widoczna z daleka pozostaje punktem orientacyjnym dla tych co na morzu i tych co na lądzie. 

Nie od dziś wiadomo, że morze łączy. Temat morza jednoczył Polskę międzywojenną i napędzał jej gospodarkę. Wielkie morskie projekty mają szansę i dziś jednoczyć polskie społeczeństwo, przynosząc korzyści całej Ojczyźnie. Symbolem tego zjednoczenia przy morzu jest dzisiejsza tak liczna obecność gości z różnych środowisk, profesji i zakątków naszej Ojczyzny. 

Wszystkim dziękuję za udział we Mszy św. i za oddanie – wzorem gen. Hallera – Morza i Ludzi Morza a także całej naszej Ojczyzny Bożej opiece. Dziękuję ks. Biskupowi Wiesławowi Szlachetce za kolejne już przewodniczenie Eucharystii w rocznicę zaślubin. Szczególne podziękowanie za dziś wygłoszone Słowo Boże. Czasami ludzie sądzą, że wymyślają coś nowego a w rzeczywistości powielają tylko to co już było. Obyśmy nie powielali błędów. Dziękuję także kapłanom za obecność i sprawowanie Najświętszej Ofiary. 

Po końcowym błogosławieństwie i pieśni Boże coś Polskę nastąpi wyprowadzenie sztandaru wojskowego a następnie pozostałych sztandarów oraz formowanie szyku na przejście do portu i dalszy ciąg uroczystości.