„Polska Niepodległa” – Rycerze Niepokalnej w Gdańsku, 10.11.2022 r.

Maryja!

Rycerstwo Niepokalanej dzieci na ojczyźnianych drogach – 9 listopada 2022

„Tak właśnie nasza historia biegła… że Polska dzisiaj jest niepodległa”

I po to właśnie, aby poznawać Jej dzieje, już po raz kolejny w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, choć w zmniejszonym liczebnie składzie, odwiedziliśmy miejsca związane z trudem walki o wolność Polski ale też i z trudem jej zachowania.

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku podziwialiśmy przepiękny Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, który jest dziękczynieniem Panu Bogu za jej wolność. Przewodnik – ks. Bartek, opowiedział nam o historii jego powstania i o znaczeniu poszczególnych jego elementów. Zapoznał nas też z osobą i życiem świętej Brygidy – patronki Europy.

Wieczorny spacer gwarnymi, oświetlonymi ulicami Gdańska, pośród zanurzonych w tajemniczym światło-cieniu zabytkowych budowli kościołów i kamienic oraz drzew skąpanych w księżycowej poświacie a także kolorowych świateł reklam ukazał nam, jak na co dzień to, co minione splata się z tym, co teraz.

Kubek gorącej czekolady w napotkanej kawiarni i rurki z bitą śmietaną wywołały jeszcze bardziej radosne uśmiechy na naszych buziach a i dodały sił do dalszego wędrowania.

Ostatnim miejscem, do którego dotarliśmy, był Plac Solidarności z historyczną Bramą Stoczni i monumentalnym Pomnikiem Pomordowanych Stoczniowców. Krótka opowieść o wydarzeniach grudnia 1970r. i wyzwoleńczym ruchu solidarnościowym uświadomiła nam, jak wiele znaczą dla Polaków Bóg, Honor, Ojczyzna. Dla uczczenia pamięci tych, co oddali życie w imię tych wartości, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów.

Krótka modlitwa i odmówiona w drodze dziesiątka Różańca Świętego stała się dopełnieniem tego naszego bycia w miejscach ważnych i pięknych. Zachowamy je w naszych sercach i w naszej pamięci.

                 Dzieci tworzące wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej

wraz z opiekunami

ZAPROSZENIE dla dzieci chętnych stać się Rycerzami Niepokalanej!!!
Maryja!
/Takie jest rycerskie przywitanie, a więc Witamy się z Wami imieniem Najpiękniejszej/

Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do naszej wspólnoty i tak jak my być

Błękitnymi” Rycerzami Niepokalanej
zapraszamy na spotkania w środy o 17.00 J