III Rowerowy Rajd Piaśnicki zgromadził prawie 90 entuzjastów dwóch kółek!

W minioną sobotę, 30 września 2023 r., przy cudownej, słonecznej aurze, dziewięćdziesięciu miłośników rowerowych wypraw zdecydowało się wziąć udział w III Rowerowym Rajdzie Piaśnickim. Do zasadniczej grupy, która wyruszyła z Władysławowa („trasa niebieska”), dołączyło około 50 rowerzystów. Z Pucka („trasa czerwona”) ruszyło natomiast 36 osób.

Grupę z entuzjazmem i profesjonalizmem poprowadził ks. Grzegorz z Gdyni, który dzięki swojemu zaangażowaniu i doświadczeniu w prowadzeniu podobnych wypraw, uczynił ten rajd jeszcze bardziej niezapomnianym.

Po zrobieniu wspólnego zdjęcia na tle puckiej Fary, okazało się, że w grupie startującej z Pucka mieliśmy uczestników z różnych zakątków Polski:

  • Puck (11 osób), w tym z Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła – 8 osób oraz z Parafii św. Faustyny – 3 osoby.
  • Dekanat Puck: Mrzezino – 4 osoby, Mechowa – 1 osoba.
  • Sąsiednie dekanaty: Leśniewo – 1 osoba.
  • Inne miejscowości: Gdynia (Grupa Rowerowa Par. św. Rodziny) – 8 osób, Gdańsk-Nowy Port – 4 osoby, Rumia Janowo – 2 osoby, Lębork, Luzino, Wejherowo – po 1 osobie.

Po zjednoczeniu obu grup w Domatówku i wspólnym przejeździe przez Piaśnicę Małą oraz Szosę Krokowską, rowerzyści zatrzymali się w Lesie Piaśnickim. Najpierw oddali hołd przy Grobie kapłanów, gdzie odmówili modlitwę i zapalili znicze. Następnie przy kaplicy bł. Alicji Kotowskiej zebrani uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Wiejaka, nowego proboszcza z Łebcza wraz z trzema kapłanami koncelebransami z Władysławowa i Gdyni. Warto dodać, że patronem tegorocznego rajdu był śp. ks. Władysław Wielewski, przedwojenny proboszcz parafii pw. św. Marcina w Łebczu, tragicznie zamordowany przez Niemców w Lesie Piaśnickim.

W drodze powrotnej większość uczestników skorzystała z serdecznie przygotowanego poczęstunku przez OSP Łebcz w domu parafialnym przy kościele w Leśniewie.

Uwaga: Jeśli ktoś z uczestników rajdu nie znalazł swojej miejscowości w naszym zestawieniu, prosimy o kontakt z redakcją w celu uzupełnienia brakujących danych.

 

Tekst i foto: ks. Grzegorz Błasiak

 

foto: kaszuby24.pl

III Rowerowy Rajd Piaśnicki: Pamięć o pomordowanych w Piaśnicy

 

 

relacja wideo TV: