Pielgrzymka autokarowa do Medjugorie.

Kilka miesięcy temu ks. Artur Suska, ogłosił program Pielgrzymki Autokarowej do Medjugorie. To szczególne miejsce kultu religijnego – doświadczania przez miliony pokutników miłosierdzia Bożego oraz okazywania czci dla Maryi przez niezliczone rzesze indywidualnych osób lub zorganizowanych grup – było zasadniczym celem tego wyjazdu.
Nikt wtedy nie przypuszczał, że wieczorem 10 czerwca ok. godzinę przed przyjazdem autokaru w puckiej Farze zakończy się uroczystość Bierzmowania, udzielonego przez Abpa S.L. Głódzia, Metropolitę Gdańskiego. Z tego powodu ks. Artura, przygotowującego młodzież do urocz. bierzmowania zastąpił podczas wyjazdu ks. Grzegorz Błasiak, który podjął opiekę duchową, sprawując Eucharystię, s.pokuty, wraz z aktywnie włączającymi się pasażerami – codzienne modlitwy, śpiewy oraz konferencje duchowe n/t życia Maryi, świętej Rodziny i możliwości współczesnej współpracy wiernych z Matką Bożą.
Pan Bóg obdarzył uczestników wspaniałą pogodą – co ważniejsze, nikt nie odniósł żadnej kontuzji, chociaż małe upadki bywały. Tylko nieznacznie trzeba było zamienić kolejność zaplanowanych wydarzeń dwóch dni. Dzięki fantastycznej współpracy pilotów – p. Hanny i Zbigniewa z Gdańska – oraz kierowców (z Koleczkowa) mogliśmy w radosnej atmosferze zobaczyć nawet więcej, szczególnie w drodze powrotne na Węgrzech.
Zaprezentowane zdjęcia są wybranymi przez autora – ks. Grzegorza – widokami z niektórych, szczególnie ważnych miejsc i spotkań przeżytej w dniach 1-10 czerwca 2019 r. pielgrzymki.
1.Dzień: wyjazd z Pucka przez Polskę – nocleg w Bratysławie.
2.Dzień: wyjazd do Wiednia (Msza św. na Wzgórzu Kahlenberg -skąd Król Jan III Sobieski – po porannej Mszy św. w ruinach klasztoru – rozpoczął decydujące natarcie Odsieczy Wiedeńskiej przeciw Turkom) /foto:Md00 – Md02; dalej przejazd na Płn.Chorwacji
3.Dzień: Przejazd do Ludbergu (miejsce cudu Eucharystycznego) /foto:Md03 – Md04, oraz do Parku Narodowego „Plitvice” – ze spacerem wśród licznych jezior kaskadowych i wodospadów /foto Md05 – Md09wieczorem dzięki autostradzie mijaliśmy nadmorskie góry docierając do celu /foto Md10.
4.Dzień: Już w Medjugorie – Wzgórze objawień: Podbrdo /foto Md11 – Md13; przejazd do Mostaru (nieoficjalnej stolicy wielonarodowościowej Hercegowiny)
5.Dzień: Wyjazd do Dubrownika – perły Dalmacji (oraz Światowego Dziedzictwa UNESCO) /foto:Md14 – Md19.
6.Dzień: Przedpołudniowy przejazd do Gradca – nadmorskiego kurortu: trzyetapowy rejs stateczkiem wycieczkowym z degustacjami (m.in. fish picnic), plażowanie i pływanie w wodach przybrzeżnych Adriatyku i powrót do Medjugorie /foto Md20 – Md30.
7.Dzień: Poranna droga krzyżowa na górę Kriżewac /foto Md31 – Md35; okazja do zakupów pamiątek oraz przedpołudniowa wizyta we wspólnocie CENACOLO; po południu i wieczorem tradycyjnie czas na modlitwę i Eucharystię foto Md36 – Md37;
8.Dzień: W drodze powrotnej z Medjugorie nastąpił przejazd słynnym fragmentem Wybrzeża Dalmatyńskiego (tzw. Rivierą Makarską)/foto:Md38 – Md40, zatrzymanie w Vepric (chorwackim Lourds) na celebrację Eucharystii /foto:Md41 – Md42,; w godz. południowych zwiedzanie starożytnego Trogiru /foto:Md45 – Md49, i wyjazd /foto:Md49 – Md52, na nocleg do Varażdinu (Płn. Chorwacja).
9.Dzień: Po porannej Eucharystii w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (na zewnętrznym parapecie jednego z okien Wieczernika przyleciały i towarzyszyły modlącym się dwa gołębie!) pielgrzymi wyruszyli do Budapesztu najpierw zwiedzając niżej położony Peszt; potem Budę – podziwiając całą stolicę Węgier ze Wzgórza Gellerta)/foto:Md53 – Md60;; dodatkowo grupa mogła zobaczyć duchową stolicę Węgier – Wzgórze Zamkowe i Katedrę Wnieb.NMP w Esztergom oraz panoramę nadgranicznego regionu /foto:Md61 – Md71; popołudniem pielgrzymka dotarła na nocleg w słowackim mieście Nowe Zamky.
10.Dzień: Po porannej Mszy św. w zabytkowym franciszkańskiej świątyni nastąpił powrót ze Słowacji przez Obwodnicą Trójmiejską do Pucka.
tekst i foto: ks. Grzegorz Błasiak