S. Karola Matyjaszczyk – misja w Kamerunie (m. Ndélélé)

Prezentuje s. Karola Matyjaszczyk, pochodząca z parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku.
Posługuję na misji w Kamerunie od 2019. Obecnie posługuje w Ndélélé – to miejscowość we wschodniej, bardzo ubogiej części Kamerunu.
Świątynia tętni jednak życiem młodej wspólnoty Kościoła Katolickiego. Parafianie uczestniczą regularnie w Liturgii Eucharystycznej i nabożeństwach (na zdjęciach m.in. liturgia słowa i procesja z darami podczas Bożego Narodzenia). Ponadto angażują się w różne grupy; pomimo częstego ubóstwa solidarnie wspierają i dzielą się w różny sposób niewielkimi zasobami jakie mają.
Pracuję w ośrodku zdrowia i choć z zawodu jestem tylko pielęgniarką to tam leczę, szyję rany i odbieram porody ( lekarza i położnej nie ma 🙂
Prowadzę także adopcję dzieci na odległość (finansowanie nauki szkolnej i podstawowej opieki zdrowotnej dla najuboższych dzieci). Wspomagane dzieci pochodzą zazwyczaj z miejscowych rodzin, niekiedy są to porzucone sieroty.
Od pierwszych dni musiałam poznawać i przyzwyczaić się do miejscowych dań (niektóre to nawet prawdziwe przysmaki). Jednakże początki nie były łatwe. Jednym z pierwszych posiłków był …szczur palmowy. Dla odmiany trafiały się pieczone krokodyle lub larwy w drzewa kokosowego. Smacznego!
tekst i foto: S. Karola Matyjaszczyk
opracowanie tech.: ks. Grzegorz Błasiak